Ortodontist Kimdir?

ortodontist

Ortodonti Nedir?

Kelime anlamı Yunanca “orthos” ve “donti” yani düzgün diş kökünden gelen Ortodonti, Diş Hekimliğinin önemli uzmanlık dallarından biridir. Bu alanda uzmanlık kazanmış ve gerekli eğitimleri tamamlamış diş hekimlerine ise Ortodontist denir.

Kimler Uzman Ortodontist Olur?

Uzmanlık “Ortodonti ve Çene Ortopedisi” olarak adlandırılır. Ortodontist olabilmek için, beş yıl süren diş hekimliği lisans eğitimini tamamladıktan sonra, uzman diş hekimi olabilmek için çeşitli aşamalardan geçilmesi gerekir. Diş hekimliğinde uzmanlık alabilmek için, mezuniyetin ardından DUS (Diş Hekimliğinde Uzmanlık Eğitimi Giriş Sınavı) sınavında gösterilen başarı sırasına göre, tercih edilen üniversitelerin ilgili bölümlerinde asistan olarak görev alınır. Ortalama 4-6 yıllık görev süresinin ardından, tez sunumu yapılarak Ortodontist olmaya hak kazanılır.

Ortodontistler, yer darlığından dolayı çapraşıklık ya da diş ve çene boyutları arasındaki uyumsuzluktan dolayı aralarında boşluklar olan dişlerin teller aracılığı ile düzeltilmesinin yanında, genetik sebeplerle, fonksiyon eksiklikleri neticesinde çenelerin birbirleri ile ilişkisinin bozulduğu durumlarda da çenelerin birbirleri ile ilişkisinin düzenlenmesini sağlarlar.

Ortodontik tedavilerinizin ortodontistler tarafından yapılmasına özen gösteriniz.

Zira ortodontik tedavi gibi önemli ve kalıcı sonuçları olan müdahaleler akademik uzmanlığını almış, bu alanda teorik ve pratik yeterliği olan, uzman ortodontist diş hekimi tarafından yapılmadığı takdirde istenmeyen sonuçlar doğurabilir.

 

Ortodonti tedavileri hakkında ayrıntılı bilgi veya randevu almak için, 444 3 347 numaralı çağrı merkezimizi arayabilirsiniz.

Benzer Tedaviler

Şeffaf Plak (Telsiz Ortodontik Tedavi) Nedir?

Şeffaf Plak (Telsiz Ortodontik Tedavi) Nedir?

  Ortodonti bilindiği üzere dişlerdeki çapraşıklık, konum bozukluğu, sıkışma gibi sorunları te

Dijital Tek Diş Anestezi (STA)

Dijital Tek Diş Anestezi (STA)

Lokal anestezi, vücudun belli bir bölgesinde topikal olarak ya da enjektör yardımı ile uygulanan bi

Ortodontik Tedavi Hızlanıyor

Ortodontik Tedavi Hızlanıyor

Dentram olarak, diş hekimliğindeki bilimsel yenilikleri, güncel tedavi yöntemlerini ve son teknoloj

Sağlıklı Dişeti Nasıl Görünür?

Sağlıklı Dişeti Nasıl Görünür?

Sağlıklı dişeti açık pembe renktedir. Sert kıvamlı, yüzeyi portakal yüzeyi gibi pürtüklü ve dişi sı

Gülüşünüzle Gençleşin!

Gülüşünüzle Gençleşin!

Dişleriniz ve AntiAging Kadınların en çok merak ettiği konulardan biri genç kalabilmek… Antia

Sosyal Medya

Kampanyalarımızdan haberdar olmak için mail adresinizi gönderiniz

Copyrights © 2017 Dentram Diş Klinikleri
Bu site Estetik Diş Hekimliği ve Genel Diş Hekimliği Uygulamaları hakkında hastaları bilgilendirmek amacıyla hazırlanmıştır. Site içeriğinde bulunan bilgiler, bilgilendirmek içindir, bu bilgilendirme kesinlikle hekimin hastasını tıbbi amaçla muayene etmesi ve tanı koyması yerine geçmez.