Diş Kaynaklı Maksiller Sinüs Hastalıkları

MAKSİLLER SİNÜS NEDİR?

Maksiller sinüs, üst çene kemiğinde, burun boşluğunun her iki tarafında simetrik olarak bulunan içi hava dolu anatomik boşluklardır. İlk olarak Nathaniel Highmore tarafından tanımlandığı için Highmore Boşluğu olarak da bilinen Maksiller sinüs, anne karnında oluşmaya başlar, doğumdan sonra erişkin olana dek, çene kemiğinin içine doğru aşağı ve öne doğru genişleyip piramit şeklini alır. Ağız içi ve arka dişler ile yakın komşuluğu olan maksiller sinüsün, ses rezonansına katkı sağlamak, kafatasındaki basınç ve ağırlığı azaltmak, solunan havayı ısıtmak ve nemlendirmek gibi görevleri vardır.

MAKSİLLER SİNÜS DİŞ ÇEKİMİNDEN SONRA NASIL AÇILIR? / Oroantral Fistül

Üst çenede küçük ve büyük azı dişleri kökleri bazen sinus içerisindedir. Çekim sırasında sinus tabanı açılır ve sinus ile ağız boşluğu arasında bir açıklık oluşur. Çekim boşluğunda pıhtının tutunamamasına bağlı iyileşme olmaz ve açıklık olur. Bu olaya oroantral fistül denir. Tedavisi cerrahi olarak buranın kapatılmasıdır.

OROANTRAL FİSTÜL, AÇIKLIK, PERFORASYON NEDİR?

Çekim sırasında maksiller sinüsün açılması diş hekimlerinin sıklıkla karşılaştığı komplikasyonlardan biridir. Üst çenedeki küçük azı ve büyük azı dişlerinin maksiller sinüse komşu olmasından dolayı, diş çekimi sonrasında dikkat edilmezse sinüs ile ağız boşluğu arasındaki bariyer kalkarak patolojik olarak birleşir ve açıklık oluşur. Buna oroantral fistül (oroantral açıklık, oroantral perforasyon) denir. Oroantral fistül oluşursa, hastanın yemek yeme esnasında tükettiği gıdalar burun boşluğuna kaçabilir. Bu yüzden zaman kaybedilmeden kapatılması gerekir. Çekim sırasında fark edilirse tedavisi basit ve kolayken, geç dönemde kapatılması için cerrahi işleme gerek duyulur.

OROANTRAL AÇIKLIK, FİSTÜLLER NASIL TEDAVİ EDİLİR?

Çekim nedeniyle oluşan oroantral fistül, hastanın sinüsü sağlıklıysa ve 1-2 mm.’den küçükse kendiliğinden iyileşecektir. Ancak daha büyük açıklık varsa cerrahi işlem yapılması gerekir. Oroantral fistüllerin kapatılması için çeşitli metodlar geliştirilmiştir. Bu metodlar, uzak flepler, lokal flepler ve greftleme olarak sınıflandırılabilir. Küçük açıklıklarda lokal flepler, büyük açıklıklarda uzak flepler ve greft materyalleri kullanılır. En sık kullanılan kapama yöntemleri bukkal flep ve palatal fleptir. Kliniğimizde en sık palatal adacık flebi kullanılmaktadır. Oldukça başarılı bir teknik olup, fistülün yanak tarafındaki yumuşak dokuda daralma olmadığı ileri zamanlarda yapılacak protezlere bir sorun oluşturmamaktadır. Oroantral fistüllerin kapatılmasındaki diğer teknikler ise;

  • İnterseptal Alveolektomi ile Kapatma (Modifiye DEAN Tekniği)
  • Monokortikal Kemik Greftiyle Kapatma Yöntemi
  • Otojen Greft Yöntemi
  • Fibrin Yapıştırıcılar ile Kapatma
  • Liyofilize Dura Mater ve Faysa Lata ile Kapatma
  • Ağız İçi Membranöz Kemik Greftlerinin kullanımıdır.

 

OROANTRAL AÇIKLIK KAPATMA AMELİYATINDAN SONRA NELERE DİKKAT EDİLMELİDİR?

 

– İyileşme sürecinde operasyon bölgesinin hijyenine dikkat edilmeli, yumuşak fırça ile dişler fırçalanıp, gargara yapılmalı (İlk gün hariç)

– Ameliyat sonrası ödemi azaltmak için ilk gün ilgili bölgeye 5-10 dakika aralıklarla buz kompresi yapılmalı
İlk 48 saat tükürülmemeli, sıcak yiyecek-içecek tüketilmemeli, alkol, baharatlı, asitli gıdalardan kaçınılmalı, kesinlikle sigara içilmemeli

– Buruna su çekilmemeli, basınçla burun temizleme işlemi yapılmamalı, sümkürülmemeli, ağız açık hapşırılmamalı, valsalva manevrası yapılmamalı. (Valsalva manevrası, burun deliklerini sıkarak hınkırma işlemidir.)

– İlk gün duş alınmamalı, 2 hafta boyunca yüksek ısıda banyo yapılmamalı. Hamam ve saunaya gidilmemeli.

– 2-3 hafta uçak seyehatine çıkılmamalı

– İlk hafta spor yapılmamalı, deniz ve havuza girilmemeli

– 2-3 hafta dalış yapılmamalı

– Hekim tarafından önerilen ilaçlar düzenli olarak kullanılmalıdır.

OROANTRAL AÇIKLIK, FİSTÜLLER AMELİYAT FİYATLARI NEDİR?

Oroantral açıklık, fistül kapatma ameliyatları tedavi ücretleri ile ilgili detaylı bilgi almak için Bağdat Caddesi Kliniğimiz için 0 216 363 36 36, Levent Kliniğimiz için 0 212 280 88 00, Acarkent Kliniğimiz için 0 216 485 90 30 numaralı telefonlardan bize ulaşabilirsiniz. Daha fazla bilgi almak için lütfen aşağıda bulunan E-Newsletter bölümünden mail adresinizi gönderiniz.

Benzer Tedaviler

20 Yaş Dişleri ve Gömük Dişler

20 Yaş Dişleri ve Gömük Dişler

20 Yaş Dişleri ve Gömük Dişler   Ağızda son süren 20 yaş dişleri, 3.büyük azı dişi veya akıl d

Çene Eklemi Hastalıkları

Çene Eklemi Hastalıkları

Çene eklemi hastalıkları (Temporomandibular Eklem Rahatsızlıkları, TME), eklem içi veya dışı patolo

Çene Kistleri

Çene Kistleri

ÇENE KİSTLERİ NEDİR? Yumuşak doku ya da kemikte yerleşim gösterebilen, içinde kimi zaman püre kıvam

Çene Kırıkları

Çene Kırıkları

ÇENE KIRIKLARI NASIL OLUŞUR VE ÇENE KIRIĞI TEDAVİSİ NASIL YAPILMALIDIR? Çene kırıkları, ağır darbe

Ortognatik Cerrahi

Ortognatik Cerrahi

ORTOGNATİK CERRAHİ NEDİR? Ortognatik cerrahi, alt ve üst çenede olan biçim bozukluklarının düzeltil

Kampanyalarımızdan haberdar olmak için mail adresinizi gönderiniz

Copyrights © 2020 Dentram Diş Klinikleri
Bu site Estetik Diş Hekimliği ve Genel Diş Hekimliği Uygulamaları hakkında hastaları bilgilendirmek amacıyla hazırlanmıştır. Site içeriğinde bulunan bilgiler, bilgilendirmek içindir, bu bilgilendirme kesinlikle hekimin hastasını tıbbi amaçla muayene etmesi ve tanı koyması yerine geçmez.