Kopya İmplant Nasıl Anlaşılır?

Kopya İmplant Nasıl Anlaşılır?

Diş sağlığı konusunda çığır açan implant son yıllarda giderek artan sayıda kullanılmaya başlandı. Ancak kalitesiz ve patentsiz üretilmiş, (çakma üretim) ucuz implant sorunu ortaya çıktı.

İstanbul Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi Öğretim Görevlisi Prof. Dr. Serhat Yalçın, kopya ürün olarak imal edilmiş implantların kemik erimesine kadar giden bir süreci başlatabileceği uyarısında bulunarak ürün tercihinde dikkatli olunmasını tavsiye etti.

Uluslararası patentli ürünlerin kopyalanmasıyla daha ucuza üretilen implantların kullanımı arttıkça bu konudaki hasta şikayetleri de konunun gündeme gelmesine neden oldu. Prof. Dr. Serhat Yalçın sadece fiyat odaklı düşünülerek, sağlıklı malzeme kullanılmadan yapılan implantlar nedeniyle kendilerine çok fazla şikayet geldiğini bildirdi. Prof.Dr.Yalçın, gerekli uluslararası standartları sağlamayan ucuz ürünlerin kullanılmasının zamanla kemik erimesine, enfeksiyona ve implant kaybına kadar giden ciddi sorunlara neden olduğunu belirtti. Birçok hastanın yapılan implantlarını kaybettiği ve hastaların bu durumu implantın vücut tarafından kabul edilmediği şeklinde yorumladıklarını ifade eden Prof.Dr.Yalçın, implantların insan kemiğiyle uygun koşullar oluşturulduğunda kaynaşmamasının mümkün olmadığını söyledi. Titanyumdan yapılan implantların kemik dokusuyla her durumda kaynaştığını ama çeşitli sebeplerden dolayı kayıpların yaşandığını söyledi. Prof.Dr.Yalçın, ‘İyi implant sistemleri ve tecrübeli ellerde % 2-3 oranı gibi düşük bir yüzdede kayıplarla karşılaşıyoruz’ dedi.

Prof.Dr.Yalçın, ‘Uzun araştırmalarla üretilmiş patentli ürünler,  ucuz implant üretebilmek için değiştirilerek kopyalanıyor. Bu da kaliteyi tamamen düşürüyor. İmplantın parçaları yerlerine düzgün oturmuyor. İçindeki titanyum maddesinin olması gereken değerde olmaması nedeniyle bir süre sonra bağlantılar oynuyor, implantla üstüne gelen kesik diş şeklindeki parçanın birbiri ile iyi birleşmemesi nedeniyle arada açıklık kalıyor ve burada bakteri üremesi için uygun bir ortam oluşuyor, kemik erimesine kadar giden bir dizi şikayetler başlıyor. Uzun vadede başka komplikasyonlar da görülebilir’ dedi.

 

Prof. Dr. Yalçın, implant yaptıracak hastaların sadece fiyat odaklı düşünmemelerini, implantın kaliteli ürün ve tecrübe gerektirdiğini unutmamalarını söyledi. Yalçın sözlerine şöyle devam etti: ‘İmplant uygulamasında başarının iki önemli ayağı vardır. Uzun süreli klinik sonuçlarla başarısını ispatlamış uluslararası standartlarda patentli ürünlerin kullanılması ve iyi eğitim almış, tecrübeli bir hekim tarafından uygulanması. Bu unsurlara dikkat edilmeli.’

Benzer Tedaviler

Dişleriniz Gerçekten Temiz mi?

Dişleriniz Gerçekten Temiz mi?

Dişleriniz Gerçekten Temizmi? Ağız ve diş sağlığının korunmasında ağız içi hijyenin sağlanması önem

Şeffaf Plak Invisalign (Telsiz Ortodontik Tedavi) Nedir?

Şeffaf Plak Invisalign (Telsiz Ortodontik Tedavi) Nedir?

Şeffaf Plak Invisalign (Telsiz Ortodontik Tedavi) Nedir? Ortodonti bilindiği üzere dişlerdeki çapra

Çocuk Diş Tedavilerinde Genel Anestezi Uygulaması

Çocuk Diş Tedavilerinde Genel Anestezi Uygulaması

Çocuk Diş Tedavisinde Yaklaşımın Önemi Çocuk diş tedavileri özel bir bakış açısıyla özen ve sabır i

Dijital Dental Anesthesia (STA)

Dijital Dental Anesthesia (STA)

Lokal anestezi, vücudun belli bir bölgesinde topikal olarak ya da enjektör yardımı ile uygulanan bi

Ortodontik Tedavi Hızlanıyor

Ortodontik Tedavi Hızlanıyor

Dentram olarak, diş hekimliğindeki bilimsel yenilikleri, güncel tedavi yöntemlerini ve son teknoloj

Kampanyalarımızdan haberdar olmak için mail adresinizi gönderiniz

Copyrights © 2020 Dentram Diş Klinikleri
Bu site Estetik Diş Hekimliği ve Genel Diş Hekimliği Uygulamaları hakkında hastaları bilgilendirmek amacıyla hazırlanmıştır. Site içeriğinde bulunan bilgiler, bilgilendirmek içindir, bu bilgilendirme kesinlikle hekimin hastasını tıbbi amaçla muayene etmesi ve tanı koyması yerine geçmez.