Kanser Tedavisi Öncesinde Diş Hekimi Kontrolü Şart!

Kanser Tedavisi Öncesinde Diş Hekimi Kontrolü Şart!

 

 

Kanser hastalarının kemoterapi ve radyoterapi öncesi mutlaka ağız – diş muayenesinden geçmesi gerekmektedir.

Kanser tedavisi sırasında ağız içinde önemsenmeyen küçük sorunların büyük problemlere yol açmaktadır. Kemoterapi ve radyoterapi ağız içinde birçok değişikliğe yol açmaktadır. Bu değişiklikler hastaların tedavi sırasında hayat kalitelerini düşürmektedir. Özellikle ağız içi muayenede kemoterapi ve radyo terapi sonrasında komplikasyon çıkabilecek bölgelerin teşhisi ve tedavisi sorunların azaltılmasında çok nemli bir yer tutar. Özellikle erken koruyucu yöntemler, etkili ağız bakımı ve ağız içi lezyonlarının erken teşhisi, kanser tedavileri öncesinde önemlidir.

Ağız içindeki her tür hastalığın kanser tedavisi başlamadan en geç 1 ay önce tedavi edilmesi gerekmektedir ve daha sonra oluşacak komplikasyonlar için de düzenli doktor kontrolü yapılmalıdır.

Prostat ve meme kanseri gibi bir çok kanser türünden oluşabilecek ağız içi metastaz ihtimallerinin kontrolü, tedavi sırasında meydana gelebilecek ağız içi rahatsızlıklarının azaltılması, hastaların tedavi öncesinde klinik ve radyografik olarak muayenesi ve oral hijyen konusunda hastaların motivasyonu önemli yer tutar. Bu dönemde hastalara rutin profilaksi yapılmalı ve kemoterapi başlamadan önce restore edilemeyecek dişler çekilmelidir.

Diş çürükleri, kök uçlarındaki patolojiler, çeneler içinde kalmış kökler, gömük dişler  ve kist gibi sorunlar tedavi edilmelidir.

 

KEMOTERAPİ AĞIZ İÇERİSİNDEKİ SORUNLARI ETKİLEYEBİLİR

Hastaların kemoterapi esnasında mukozitler, bakteriyel, viral ya da fungal  enfeksiyonlarla, spontan ağız içi kanamaları, tad alma bozuklukları, ağız kuruluğu gibi sorunlarla karşılaşmaları mümkündür.

Bu etkiler kemoterapi ilaçlarının alınmasından genellikle 1 hafta sonra başlar ve ilaçlar kesildikten en az 2 yada 3 hafta sonra iyileşmeye başlayabilir. İlaçlara bağlı olarak ağız içinde diş eti iltihabı gelişebilir. Buna bağlı olarak diş etlerinde meydana gelen spontan kanamalar, kemik iliğinin baskılanması durumu düzeldikten sonra yaklaşık 3 hafta daha devam edebilir.

 

BAŞ VE BOYUN BÖLGESİNDEKİ RADYOTERAPİ AĞIZ SAĞLIĞINI BOZABİLİR

Özellikle baş ve boyun bölgesine uygulanan radyoterapinin, cilt ve diğer dokularda olduğu gibi ağzı içi dokularda da geri dönüşü olmayan hasarlara sebebiyet verebilir. Aktif  tümör hücrelerini hedefleyen x ışınları ve elektronlar, temas ettikleri normal dokularda da hasara neden olur. Baş ve boyun bölgesinden alınan radyoterapilerin; tedavi sırasında ve tedavi sonrasında olmak üzere 2 şekilde yan etkileri görülür. Baş – boyun bölgesinden ışın tedavisi gören hastaların, ışından sonra 1-1,5 yıl kadar diş çekimi gibi  cerrahi müdahalelerden kaçınması gerekir. Bu hastalarda cerrahi sonrası çene kemiğinden iltihaplanmalar görülebilmekte ve yaşam kalitesi düşmektedir.

 

Kanser Hastalarında diş Hekiminin yaklaşımı ile ilgili Tedavi Fiyatlar Ne Kadardır?

Kanser hastalarınının diş tedavileri ile ilgili sorularınız için tedavi ile ilgili muayene olmak ve bilgi almak için

  • Bağdat Caddesi Kliniğimiz için 0 216 363 36 36 – 0533 5720874
  • Levent Kliniğimiz için 0 212 280 88 00 – 0532 7645400

numaralı telefonlardan bize ulaşabilirsiniz.

Benzer Tedaviler

Dişleriniz Gerçekten Temiz mi?

Dişleriniz Gerçekten Temiz mi?

Dişleriniz Gerçekten Temizmi? Ağız ve diş sağlığının korunmasında ağız içi hijyenin sağlanması önem

Şeffaf Plak İnvisalign (Telsiz Ortodontik Tedavi) Nedir?

Şeffaf Plak İnvisalign (Telsiz Ortodontik Tedavi) Nedir?

Şeffaf Plak invisalign – Telsiz Diş Tedavisi   Ortodonti tedavisi tercih eden hastaların

Çocuk Diş Tedavilerinde Genel Anestezi Uygulaması

Çocuk Diş Tedavilerinde Genel Anestezi Uygulaması

Çocuk Diş Tedavisinde Yaklaşımın Önemi Çocuk diş tedavileri özel bir bakış açısıyla özen ve sabır i

Dijital Dental Anesthesia (STA)

Dijital Dental Anesthesia (STA)

Lokal anestezi, vücudun belli bir bölgesinde topikal olarak ya da enjektör yardımı ile uygulanan bi

Ortodontik Tedavi Hızlanıyor

Ortodontik Tedavi Hızlanıyor

Dentram olarak, diş hekimliğindeki bilimsel yenilikleri, güncel tedavi yöntemlerini ve son teknoloj

Kampanyalarımızdan haberdar olmak için mail adresinizi gönderiniz

Copyrights © 2020 Dentram Diş Klinikleri
Bu site Estetik Diş Hekimliği ve Genel Diş Hekimliği Uygulamaları hakkında hastaları bilgilendirmek amacıyla hazırlanmıştır. Site içeriğinde bulunan bilgiler, bilgilendirmek içindir, bu bilgilendirme kesinlikle hekimin hastasını tıbbi amaçla muayene etmesi ve tanı koyması yerine geçmez.