Porselen İnley Onley Dolgu Tedavisi

Porselen İnley Onley Dolgular Nelerdir?

 

İnley onleyler dişte aşırı madde kaybı olduğunda, büyük çürükler meydana geldiğinde,  kaplama yapılması mümkün olmadığında yapılan kaplama türüdür. 

İnley ve onley dolgunun arasındaki tek fark dişte kapladıkları alandır. İnley dolgu küçük bir alanı kaplarken, onley dolgu daha büyük bir alanı kaplamaktadır. Laboratuvarda diş teknisyeni tarafından hazırlanan porselen esaslı diş dolgularıdır. Normal diş dolgusu gibi dişteki çürük veya eski dolgu temizlenir. Ölçü alınarak laboratuvara yollanır ve ileri teknoloji ile hassas bir çalışma sonucu elde edilir. İnley onley dolgular, özel yapıştırıcıları ile dişe yapıştırılır. Çok büyük dolgu yapılması gereken ve porselen kaplama yapılması istenmeyen durumlarda en ideal tedavi seçeneğidir. 

 

Porselen İnley Onley Dolgu Nasıl Yapılır ?

Çok büyük çürüklerin veya diş kaybının olduğu vakalarda eğer diş kompozit dolguyla restore edilemiyorsa ve hasta o dişinin kaplanmasını istemiyorsa inley veya onley sistemleri tercih edilebilir. 

Diş üzerinden silikon veya polieter bazlı bir ölçü malzemesiyle ölçü alındıktan sonra ölçü laboratuvara gönderilir.İnley onley dolgular laboratuarda hazırlandığı için birkaç seans sürmektedir. Hasta inley ve onley dolgu hazır olana kadar geçici dolgu ile bekletilir. İleri teknoloji ile üretilen onley veya inleyler dişin üzerine özel yapıştırıcılar aracılığıyla yapıştırılarak kaybedilen diş dokusu yerine konulmuş olur. Dolgu dişe yerleştirildikten sonra özel bir bakım uygulamanıza gerek yoktur. Her zaman uyguladığınız; dişleri fırçalamak, diş ipi kullanmak gibi ağız ve diş sağlığı bakımınızı yapmanız yeterlidir. 

 

 

İnley Onley Porselen Dolgular Estetik Midir?

 

Günümüzde dolgu yapılırken amaç, uygulanan diş tedavilerinin hem görsel hem fonksiyonel olarak tatmin edici olması ve hastada estetik kaygı yaratmamasıdır. Bu nedenle yapılan dolguların hem şekil hem de renk olarak doğal diş formunda olması, dolgu sınırlarının belli olmaması, kişinin dolguyu kendi dişinden ayırt edememesi asıl hedeftir. Dişte estetik dolgu denildiğinde, dolgu çeşitlerinden olan inley ve onley dolgular akla ilk gelenlerdendir. 

 

Dolgu çeşitlerinden olan amalgam dolgular tek seansta estetik dolgu ile değiştirilebilirler. Böylece dişte kötü görüntü oluşturan  metal dolgulardan dolayı yaşanan estetik kaygı ortadan kaldırılır. Estetik açıdan tatmin edici olmayan metal dolguların daha dayanıklı olduğu düşünülse de artık günümüzde porselen dolguların malzeme içeriği sağlamlaştırılmış, metal dolgulardan çok daha uzun ömürlü, estetik ve sağlıklı hale gelmişlerdir. 

 

İnley Onleylerin Normal Dolgudan Farkı Nedir?

İnley onley porselen dolgular laboratuvar ortamında hazırlanırlar. Dişteki mevcut olan çürüğün eksik olan kısmının ağız içerisinde ölçüsü alınır. Daha sonra laboratuvarda buraya uygun porselen diş yapılır. Yapılan diş çok kuvvetli yapıştırıcılarla dişe kaplanınır. 

 

Normal dolgudan farkları;

 • Daha uzun ömürlü olması,
 • Dişi daha koruyucu olarak kavraması
 • Görsel olarak çok daha estetik olması,
 • Normal dolgularda diş çok büyük olduğunda dolgunun yapımı sırasında arada boşluklar veya mikro sızıntılar kalabilmektedir. Ama İnley onleyler laboratuvarda gözle görülerek yapıldığından böyle durumlar meydana gelmemektedir.

 

Porselen İnley – Onley Dolgunun Avantajları ve Dezavantajları Nelerdir ?

 • Inley onley dolguların dişle bütünlüğü oldukça yüksektir.
 • Diş ve diş eti uyumu mükemmeldir. 
 • Çok kuvvetli yapıştırıcılarla yapıştırıldıklarından dolayı, kırılma riskleri kompozit ve amalgam dolgulara göre yok denecek kadar azdır. 
 • Kenar sızıntısına neden olmaz.
 • Preslenmiş porselenden oluşur, dayanıklıdır.
 • Estetik ve uzun ömürlüdür.
 • Biyolojik olarak iyi uyum sağlar.
 • Zaman geçtikçe aşınma ve deformasyon sorunu olmaz.
 • Bakteri tutmaz ve leke oluşumuna izin vermez.
 • Tek dezavantajı maliyetinin diğer dolgu fiyatlarına göre fazla olmasıdır.

 

İnley Onley Dolgular Kullanım Süreleri Ne Kadardır? 

Porselen dolgular, kompozit dolgulara göre daha uzun ömürlüdürler. Bu tip dolgularda belirli bir süre vermek çok doğru değildir. Dolgularda hastanın ağız hijyeni, bakımı ve düzenli doktor kontrolü çok önemlidir. Ağız hijyenine dikkat etmeyen bireylerde, dolguyla diş arasında çürük oluşma ihtimali her zaman daha yüksektir. 

 

 

İnley Onley Dolgu Uygulaması Acı Verir Mi?

İnley onley dolgu sırasında diş hekiminiz dişte dolgu yapılacak bölgeye anestezi uygulaması yapar. Anestezi uyuşturma etkisi yarattığı için hasta acı hissetmez. Dolgu yapılacak diş çevresindeki damakta uyuşukluk hissi oluşur. Böylece bölgedeki çürük temizlenir, daha sonra diş dolgusu yapılır.

 

Porselen İnley Onley Dolgu Fiyatları Nedir?

Tedavi için kesin bir fiyat aralığı yoktur. Fiyatın belirlenebilmesi için hastanın ağız ve diş muayenesinin yapılması gerekir. Özellikle tedavinin uygulandığı kliniğe, doktor tecrübesine ve hastanın ihtiyacına göre fiyat değişkenlik göstermektedir. Ağız ve diş sağlığı tedavinizin doğru yapılabilmesi için uzman ve tecrübeli doktorlara başvurmanız son derece önemlidir.

 

Porselen inley onley dolgu fiyatları için Dentram Diş Klinikleri Estetik Diş Hekimliği bölümüne müracaat edebilirsiniz. 

Estetik Diş Hekimliği ve gülüş tasarımı ile ilgili muayene olmak ve bilgi almak için;

 

 • Bağdat Caddesi Kliniğimiz için 0 216 363 36 36 – 0533 5720874
 • Levent Kliniğimiz için 0 212 280 88 00 – 0532 7645400

numaralı telefonlardan bize ulaşabilirsiniz.

 

Benzer Tedaviler

Bonding Uygulaması Nedir?

Bonding Uygulaması Nedir?

  Günümüzde hemen hemen herkes, estetik gülüşe sahip olmak ister. Gülüş tasarımı, estetik gülü

Gülüş Tasarımı

Gülüş Tasarımı

GÜLÜŞ TASARIMI Gülüş Tasarımı ve Estetik Diş Hekimliği Estetik problemleri öngörülebilir şekilde de

Lamina Yaprak Porselen

Lamina Yaprak Porselen

PORSELEN LAMİNE DİŞ KAPLAMA – YAPRAK PORSELEN   Lamine Diş Kaplama Nedir ? Dişlerin güze

Kampanyalarımızdan haberdar olmak için mail adresinizi gönderiniz

Copyrights © 2020 Dentram Diş Klinikleri
Bu site Estetik Diş Hekimliği ve Genel Diş Hekimliği Uygulamaları hakkında hastaları bilgilendirmek amacıyla hazırlanmıştır. Site içeriğinde bulunan bilgiler, bilgilendirmek içindir, bu bilgilendirme kesinlikle hekimin hastasını tıbbi amaçla muayene etmesi ve tanı koyması yerine geçmez.