Lazer Diş Beyazlatma Yöntemi Nasıl Yapılır?

Dişlerimiz;beslenme,konuşma gibi hayati fonksiyonların gerçekleştirilmesini sağladığı gibi sosyal yaşantımız içinde bizi yansıtan en önemli aynamızdır. Fizyolojik renk koyuluğu,yaşlılık, yapılmış olan kanal tedavileri, yediğimiz ve içtiğimiz şeyler;özellikle kahve,çay, sigara,kola; erken yaşlarda kullanılan antibiyotikler dişlerimizde istemediğimiz renkleşmelere yol açabilmektedir. Diş hekiminiz tarafından yapılacak olan diş temizliği sonrasında bleaching-diş beyazlatma yöntemi ile daha beyaz dişlere sahip olabilirsiniz.

BLEACHİNG-DİŞ BEYAZLATMA NEDİR?

Diş minesi ve dentinde oluşan renklenmeyi, carbamid peroksid veya hidrojen peroksid içerikli sadece diş hekimlerinin kullanabileceği malzemelerle ve yöntemlerle yapılan ağartma işlemidir.
Günümüzde diş beyazlatmak için beyazlatıcı diş macunları , jeller ve diş hekimi tarafından hastaya temin edilen diş beyazlatma ürünleri gibi çok çeşitli ürünler mevcuttur. Ancak hangi beyazlatıcının uygulanması gerektiğine mutlaka hekim tarafından karar verilmelidir.

Ofis Tipi Beyazlatma

En hızlı ve en etkili diş beyazlatma yöntemidir. Muayenehane koşullarında ilacın direkt doktor tarafından uygulanması ile yapılan beyazlatma işlemidir. Bir saatlik bir uygulama ile dişler beyazlamaktadır. Beyazlatma işleminde % 15-35-38 lik hidrojen peroksit kullanılır.
Beyazlatıcı ajanın diş dışında,çevre ve yumuşak dokulara kesinlikle değmemesi gerekir. Çok iyi izolasyon yapılmalıdır. Dişetleri özel bir malzemeyle kaplanarak korunurken, dudaklar ekartör denilen aygıtlar yardımıyla dişlerden uzaklaştırılır.

LASER DESTEKLİ BEYAZLATMA

Ofis tip beyazlatma işleminin laser işığı kullanılarak yapılması işlemidir. Bu teknik şu anda diş beyazlatmada gelinen en son teknolojik gelişimdir.

Ev Tipi Beyazlatma- Home Bleaching

Ev tipi beyazlatmada % 10 – 16 – 20 – 22 – 25 lik karbamid peroksit
kullanılır.Hastaya özel diş hekimi tarafından hazırlanan şeffaf plaklarla gece ya da gündüz birkaç saatlik uygulama ile yapılan beyazlatma tipidir. Plaklarla beraber beyazlatma ajanı da hastaya verilir. Beyazlatma işlemi hasta tarafından yapılır. Uygulama süresi kontroller sırasında doktor tarafından belirlenir.

Beyazlatmanın dişlere zararı var mıdır?

Diş hekimi kontrolünde yapılan beyazlatmanın dişlere hiçbir zararı yoktur. Dişe zarar vermediğine dair çok sayıda araştırma mevcuttur. Yapılan bir araştırmada, kullanılan beyazlatıcı dişin üzerinde 240 saat bırakılıyor. Beyazlatıcı ajanın 240 saat sonra dişte yaptığı aşınma miktarı, kola gibi asitli içeceklerin dişte oluşturduğu aşınma miktarına eşdeğer olduğu bulunmuştur. Jeli tedavi boyunca dişin üzerinde iki, üç saatten fazla tutmadığımızı göz önünde bulundurulursak, hiçbir zararının olmadığını söylenebilir.

Akılda bulundurulması gereken en önemli nokta; piyasada, kontrolü bulunmayan dişlere zararlı maddeler içeren ürünlerin kesinlikle kullanılmaması gerektiğidir. Kontrolsüz kullanılan diş beyazlatma ürünlerinin dişte yapısal bozukluklara sebep olabilmektedir. Bazı beyazlatma ürünleri ise tamamıyla aşındırıcı içerir. Bunlar daha çok macunların içinde bulunur. Aslında dişin üzerindeki birikintilere yönelik ürünlerdir. Uzun süreli kullanımlarda dişte aşınmalar yapabilirler.

Kampanyalarımızdan haberdar olmak için mail adresinizi gönderiniz

Copyrights © 2017 Dentram Diş Klinikleri
Bu site Estetik Diş Hekimliği ve Genel Diş Hekimliği Uygulamaları hakkında hastaları bilgilendirmek amacıyla hazırlanmıştır. Site içeriğinde bulunan bilgiler, bilgilendirmek içindir, bu bilgilendirme kesinlikle hekimin hastasını tıbbi amaçla muayene etmesi ve tanı koyması yerine geçmez.