Flor Uygulaması

çocuklarda flor uygulaması

 

 

Çocuklarda hem süt dişlerine hem de daimi dişlere uygulanan yerel flor uygulamaları ile çürük yapıcı mikroorganizmaların oluşturduğu organik asitlere karşı diş minesini dirençli bir hale getirmek amaçlanmaktadır. Bu işlem, mine inorganik yapısı ile flor iyonu arasındaki iyon değişimi ile gerçekleşmektedir.

Yerel flor uygulamaları, genel kullanımları yanında, dişlerin düz yüzeylerinde görülen çürükler açısından yüksek risk grubunda bulunanlarda, ortodontik tedavi görenlerde, baş boyun bölgesinde radyoterapi uygulanan bireylerde, düşük tükürük akışına sahip bireylerde, başlangıç çürüklerinin tedavisinde özellikle başvurulması gereken uygulamalardır. Bu uygulamalarda amaç, çürük gelişimini engellemek, durdurmak ve süreci tersine çevirmektir. Sayılan bu sorunların dışında, dentin duyarlılıklarının giderilmesinde de, yerel fluorid uygulamalarından yararlanılabilmektedir.

 

 

Flor uygulaması nasıl yapılır?

Bilindiği gibi, süt dişleri daha kolay çürür. Çocukların belli bir yaşa kadar etkin ve tutarlı diş fırçalama alışkanlığı kazanmalarının zorluğu da dikkate alınırsa, flor uygulaması çürükle mücadele için önemli ve bilimsel bir yöntemdir.

 

Çocuklarda 4 6 ayda bir yapılması gereken flor uygulaması hekim kontrolünde uygulanan oldukça basit bir uygulamadır. Diş yüzeyi besin ve plak artıklarından  temizlendikten sonra jel ya da vernik formdaki flor preparatı  dişler kurutulduktan ve tükürükten izole edildikten sonra uygulanır.

 

Uygulama sonrası hasta 1-2 saat süreyle bazı besinlerden uzak durmalıdır.Yemek yeme ve içecek maddeleri doktorunuza danışarak kullanmanızda fayda var.Sadece diş yüzeylerine yapılan bir uygulama olduğundan, klinik ortamında güvenle,  yan etki olmaksızın yapılır.

 

Pedodonti (Çocuk Diş Hekimliği) randevusu için 444 3 347 numaralı çağrı merkezimizi arayabilirsiniz.

Benzer Tedaviler

Çocuk Diş Tedavilerinde Genel Anestezi Uygulaması

Çocuk Diş Tedavilerinde Genel Anestezi Uygulaması

Çocuk Diş Tedavisinde Yaklaşımın Önemi Çocuk diş tedavileri özel bir bakış açısıyla özen ve sabır i

Süt Dişleri

Süt Dişleri

Süt Dişleri Hangileridir, Ne Zaman Çıkarlar? Bebeğiniz doğduğunda 20 tane süt dişi çenesinde hazır

Fissür Örtücü

Fissür Örtücü

  Fissür örtücü uygulaması ile diş çürüklerinin genellikle başladığı nokta olan “fissür” yani

Süt Diş Çekimi

Süt Diş Çekimi

  Süt dişleri 6-8 yaşlarında değişmeye ve yerlerini kalıcı dişlere bırakmaya başlar. Diş değiş

Kampanyalarımızdan haberdar olmak için mail adresinizi gönderiniz

Copyrights © 2020 Dentram Diş Klinikleri
Bu site Estetik Diş Hekimliği ve Genel Diş Hekimliği Uygulamaları hakkında hastaları bilgilendirmek amacıyla hazırlanmıştır. Site içeriğinde bulunan bilgiler, bilgilendirmek içindir, bu bilgilendirme kesinlikle hekimin hastasını tıbbi amaçla muayene etmesi ve tanı koyması yerine geçmez.