Flor Uygulaması

çocuklarda flor uygulaması

 

 

Çocuklarda hem süt dişlerine hem de daimi dişlere uygulanan yerel fluorid uygulamaları ile çürük yapıcı mikroorganizmaların oluşturduğu organik asitlere karşı diş minesini dirençli bir hale getirmek amaçlanmaktadır. Bu işlem, mine inorganik yapısı ile flour iyonu arasındaki iyon değişimi ile gerçekleşmektedir.

Yerel fluorid uygulamaları, genel kullanımları yanında, dişlerin düz yüzeylerinde görülen çürükler açısından yüksek risk grubunda bulunanlarda, ortodontik tedavi görenlerde, baş boyun bölgesinde radyoterapi uygulanan bireylerde, düşük tükürük akışına sahip bireylerde, başlangıç çürüklerinin tedavisinde özellikle başvurulması gereken uygulamalardır. Bu uygulamalarda amaç, çürük gelişimini engellemek, durdurmak ve süreci tersine çevirmektir. Sayılan bu sorunların dışında, dentin duyarlılıklarının giderilmesinde de, yerel fluorid uygulamalarından yararlanılabilmektedir.

 

 

Fluorid uygulaması nasıl yapılır

Bilindiği gibi, süt dişleri daha kolay çürür. Çocukların belli bir yaşa kadar etkin ve tutarlı diş fırçalama alışkanlığı kazanmalarının zorluğu da dikkate alınırsa, flor uygulaması çürükle mücadele için önemli ve bilimsel bir yöntemdir.

 

Çocuklarda 4 6 ayda bir yapılması gereken fluorid uygulaması hekim kontrolünde uygulanan oldukça basit bir uygulamadır. Diş yüzeyi besin ve plak artıklarından  temizlendikten sonra jel ya da vernik formdaki fluoird preparatı  dişler kurutulduktan ve tükürükten izole edildikten sonra uygulanır.

 

Uygulama sonrası hasta 1-2 saat süreyle yeme içme yapmaz.  Sadece diş yüzeylerine yapılan bir uygulama olduğundan, klinik ortamında güvenle,  yan etki olmaksızın yapılır.

 

Pedodonti (Çocuk Diş Hekimliği) randevusu için 444 3 347 numaralı çağrı merkezimizi arayabilirsiniz.

Benzer Tedaviler

Çocuk Diş Tedavilerinde Genel Anestezi Uygulaması

Çocuk Diş Tedavilerinde Genel Anestezi Uygulaması

Çocuk Diş Tedavisinde Yaklaşımın Önemi Çocuk diş tedavileri özel bir bakış açısıyla özen ve sabır i

Süt Dişleri

Süt Dişleri

Süt Dişleri Hangileridir, Ne Zaman Çıkarlar? Bebeğiniz doğduğunda 20 tane süt dişi çenesinde hazır

Fissür Örtücü

Fissür Örtücü

  Diş çürüklerinin genellikle başladığı nokta olan “fissür” yani dişin çiğneyici yüzeyinde bul

Süt Diş Çekimi

Süt Diş Çekimi

  Süt dişleri 6-8 yaşlarında değişmeye ve yerlerini kalıcı dişlere bırakmaya başlar. Diş değiş

Sosyal Medya

Kampanyalarımızdan haberdar olmak için mail adresinizi gönderiniz

Copyrights © 2017 Dentram Diş Klinikleri
Bu site Estetik Diş Hekimliği ve Genel Diş Hekimliği Uygulamaları hakkında hastaları bilgilendirmek amacıyla hazırlanmıştır. Site içeriğinde bulunan bilgiler, bilgilendirmek içindir, bu bilgilendirme kesinlikle hekimin hastasını tıbbi amaçla muayene etmesi ve tanı koyması yerine geçmez.