Sağlıklı Vücut İçin Sağlıklı Dişler

 

Diş ve diş eti hastalıkları insan vücudunda meydana gelebilecek pek çok hastalığın nedeni olabileceği gibi, pek çok hastalığında da belirtisi niteliğindedir. Bu nedenle sağlıklı bir vücuda sahip olabilmek için ağız ve diş sağlığına önem verilmeli, düzenli aralıklarla diş hekimi kontrolü yaptırılmalıdır. Özellikle diyabet, kalp gibi kronik hastalıkları, kanser gibi uzun tedavi gerektiren ve tüm vücudun işleyişine etki eden hastalıkları olanlar diş sağlığını ihmal etmemelidir.

 

KALP SAĞLIĞI İÇİN SAĞLIKLI DİŞLER

Diş ve dişeti hastalıkları birçok kalp hastalığı ile ilişkilidir. Diş eti iltihabı, diş kaybı, çürükler, hatalı kanal tedavileri ve diğer ağız ve diş hastalıkları, endokardit, koroner arter rahatsızlıkları, karotid arterde incelme, felç ve diğer tip kalp hastalıklarının artmasında ciddi risk faktörü oluşturmaktadır.

Diş sağlığına dikkat edilmediği takdirde, diş çürüklerinden ya da dişeti iltihaplarından kan dolaşımına karışan bakteriler kalpteki sorunlu bölgeye ulaşıp burada çoğalarak kalp enfeksiyonuna (endokardit) sebep olabilirler.

 

Dişeti Hastalıklarının Kalbe Etkisi

Dişler üzerinde biriken plak yoğun bakteri içerir ve dişeti enfeksiyonuna yol açar. Bu durum dişetlerinin kızarması ve iltihaplanmasına sebep olur. Dişeti hastalığına sahip kişilerdeki bakteriler ve bunların oluşturduğu toksinler damar sağlığını olumsuz etkiler, kandaki iltihap göstergelerini yükselmesine ve uzun dönemde koroner damar daralmalarına yol açtığı bilinmektedir.  Geçmişinde dişeti hastalıkları öyküsü olan kişilerde, kalp rahatsızlığı riskinin yüksek olması söz konusudur.

 

Hipertansiyon

Hipertansiyon diş hekimi açısından diş tedavisini etkilemesi ve tedbirler alınması gerekmesi açısından önemlidir.  Kontrol altında olmayan hipertansiyonlu hastalarda ağrı, stres gibi uyaranlara aşırı tepki söz konusudur ve diş tedavisi sırasında kan basıncı yükselebilir ve angina, konjestif kalp yetmezliği veya nadiren bir serebrovasküler olay (felç, kanama v.b) gibi komplikasyonlar ortaya çıkabilir. Bu sebeple; hipertansiyonlu hastaların öncelikle kan basıncı ölçümleri yapılmalı ve tansiyon değerlerine göre işlemler gerçekleştirilmelidir. İlaç kullanan hastalar ilaçlarını düzenli kullanmalı ve tedavi öncesinde mutlaka ilacını almış olmalıdır.

 

Ağız ve Diş Bakımı ile Kalbi Korumanın Yolları

1) Düzenli ağız bakımı birçok sorunun önüne geçer. Bu nedenle dişlerinizi her gün iki kez fırçalayın ve her 3-4 ayda bir diş fırçanızı yenileyin.

2) Sağlıklı dişetleri için her gün 1 kez diş ipi ile diş aralarını temizleyerek sağlıklı dişetlerine sahip olabilirsiniz. Düzenli fırçalama ve diş ipi kullanımı ile dişeti iltihabının önüne geçebilirsiniz.

3) Yılda iki kez diş hekimi muayenesi ve diş taşı temizliğini unutmayın. Hekiminiz sizin fırçayla temizleyemediğiniz diş taşlarını temizleyerek dişeti hastalıklarının oluşmasını engeller.

4) Akut eklem romatizması geçiren, yapay kalp kapakçığı taşıyan,  kalbinden operasyon geçirmiş veya riskli kalp hastalıkları olan hastalarda ağızda yapılacak tedavileri öncesinde enfeksiyondan koruyucu antibiyotik verilmelidir.

 

 

DİYABETLİ HASTALARDA AĞIZ VE DİŞ SAĞLIĞI

Diyabet (Şeker Hastalığı), pankreasın yeterli insülin üretememesi veya vücudun ürettiği insülini etkili bir şekilde kullanamaması sonucu oluşan bir hastalıktır. Uzun bir süre kan şekerinin yüksek olması, büyük ve küçük damarları ve sinirleri tahrip eder, kalp-damar sağlığında, gözde, böbreklerde, sinir sisteminde ciddi hasarlara sebep olduğu gibi ağız ve diş sağlığı üzerinde de olumsuz etkilere yol açar.

 

Diyabetin ağız sağlığına etkileri

Diyabetlilerde görülebilen ağız ve diş sorunları şunlardır:

 • Dişeti hastalıkları: Fırçalama veya yemek esnasında ortaya çıkan dişeti kanamaları, dişetinde kızarıklık, ağrı, hassasiyet, şişlik ve dişetlerinde çekilmeler oluşabilir.
 • Diş çürükleri artar.
 • Ağız kuruluğu oluşur.
 • Ağız içinde mantar enfeksiyonları, pamukçuk görülebilir.
 • Diş taşları oluşumu artar
 • Dişlerde hassasiyet artar.
 • Dişlerde pozisyon değişiklikleri ve sallanmalar meydana gelebilir.
 • Ağızda kötü koku ve tat oluşabilir.

 

Diyabet hastalarında ağız sağlığı için dikkat edilmesi gerekenler:

Diyabet hastalarında öncelikli olan ağız sağlığının korunmasıdır bunun için iyi bir şeker kontrolünün sağlanması ve düzenli ağız bakımı gereklidir.

 1. Dişler günde en az 2 defa, 2 dakika yumuşak fırça ile fırçalanmalıdır. Şeker hastalarında ara öğünlerin de bulunması nedeniyle fırçalama sayısının artışı gerekebilir ya da gargaralar ile temizlik desteklenmelidir. Günde en az bir defa diş ipi kullanılmalıdır.
 2. Yaygın çürüğü ve dişeti sorunları olan hastalarda fluoridli ve klorheksidinli gargaralar kullanılmalıdır.
 3. Her altı ayda bir mutlaka diş hekimi kontrolü yaptırılmalıdır.

Diyabet hastalarında diş tedavileri yaptırılabilir mi?

Diyabetin kendisi ve insülin kullanımı, ağız içi müdahaleler için bir engel ya da tehlike oluşturmaz. Fakat açlık kan şeker miktarı önemlidir.  Kontrolsüz diyabette ve yüksek kan şeker seviyesinde yara iyileşmesi gecikir, iltihaplanmalar şiddetlenir. Özellikle cerrahi müdahaleden önce hastanın kan şeker seviyesi ayarlanmalıdır.

 

Diyabet hastalarında implant tedavisi

Diyabet kontrol altında ise implant tedavisi uygulanabilir.   HbA1c değerleri ve insülin kullanılıp kullanılmaması tedavi kararını etkiler.  Tedaviye uygun kişilerde asepsi ve atravmatik çalışma, operasyon alanının mümkün olduğunca küçük tutulması önemlidir. Vasküler komplikasyonlar doku iyileşmesi ve enfeksiyon üzerinde etkilidir. İşlem sonrasında antibiyotik kullanılması, ağız hijyenini en üst seviyede tutmak ve periyodik diş hekimi muayeneleri implant başarısını önemli oranda etkilemektedir.

 

 

KANSER HASTALARINDA AĞIZ VE DİŞ SAĞLIĞI

Kanser hücrelerin kontrolsüz çoğalmasıdır. Tedavisinde kemoterapi, radyoterapi ya da bu ikisinin birlikte uygulanması söz konusudur. Uygulanan tedaviler hastalıklı dokuları etkilediği kadar sağlıklı dokuları da etkiler. Özellikle baş-boyun bölgesine uygulana tedavi ağız içi dokularda birçok değişikliğe sebep olmaktadır.

Kemoterapi ve radyoterapinin ağız içi dokulara etkisi nelerdir?

 • Vücut direnci azalır bu nedenle ağızda bakteriyel, viral ve fungal (mantar) enfeksiyonlar artar.
 • Kendiliğinden ağız içi kanamalar,
 • Tat alma bozuklukları,
 • Ağız kuruluğu,
 • Dişlerde yaygın çürümeler,
 • Kasların etkilenmesi sonucu ağız açmada kısıtlılık (trismus),
 • Kan damarlarının etkilenmesi nedeniyle yara iyileşmesinde gecikmeler meydana gelebilir.
 • Bifosfonat (Zometa, Alendronat vb.) kullananlarda veya radyoterapi alan kişilerde cerrahi işlemler sonrası çene kemiği nekrozu oluşabilir.

 

Ağız sağlığını korumak için neler yapılmalıdır?

 • Tedavi başlamadan önce detaylı ağız içi muayene yapılarak abseli, enfeksiyonlu dişler çekilmeli, cerrahi işlemler kemoterapi başlamadan 10-12 gün önce tamamlanmalı.
 • Çürükler tedavi edilmeli.
 • Bozuk, uyumsuz dolgular, kaplamalar, protezler değiştirilmeli ya da uyumlanmalı.
 • Diş çekimi ya da cerrahi işlemler radyoterapi öncesinde tamamlanmalı veya radyoterapi sonrası en az 1-1,5 yıl kadar beklenmelidir.
 • Ağız hijyenini sağlamak için dişler yumuşak fırça ile fırçalanmalı, klorheksidinli gargaralar ile ağız içindeki bakteriler azaltılmalıdır.
 • Flor içerikli preparatlarla dişler kuvvetlendirilmelidir.
 • Protez kullanan kişiler tedavi süresinde mümkünse protezini kullanmamalıdır. Tedavi sonrasında temizliğine dikkat edilmeli, gece takılmamalıdır. Uyumsuz protezler yenilenmelidir.
 • Tedavi sırasında acil bir işlem yapılması gerekirse onkolog ile işbirliği yapılmalıdır, onkologun tavsiyelerine göre işlem gerçekleştirilmelidir.

 

Radyoterapi gören hastalarda implant tedavisi

İmplantlar hayat kalitesini arttırması yönünden önemlidir. Dental implantlar kanser hastalarında özellikle de ağız kuruluğu oluşmuş kişilerde rahat çiğnemeyi sağlar. Protez kullanan kişilerde protezin hareket etmesini önleyerek dokuların zarar görmesi engellenir.

Radyoterapinin dozu, uygulandığı bölge, ne kadar süre önce uygulandığı, yaş, cinsiyet, sigara alışkanlığı, sistemik hastalıklar vb. kriterler implantın başarısını etkiler.

 • Radyoterapi ne kadar yüksek dozda uygulanırsa, implantı kaybetme oranı da artar.
 • Radyoterapi sonrası erken dönemde implant yapılması implant kaybına sebep olabilir.
 • Üst çenede alt çeneye göre implant ömrü daha fazladır.
 • Hiperbarik oksijen tedavisi implantta başarısızlık oranını azaltmaktadır.

 

Similar Treatments

Dişleriniz Gerçekten Temiz mi?

Dişleriniz Gerçekten Temiz mi?

ARE YOUR TEETH REALLY CLEAN? Mouth hygiene plays an important role in oral and dental health protec

Who is Orthodontist ?

Who is Orthodontist ?

What is Orthodontics ? The word Orthodontics, which comes from the orthodontic or orthodox Greek ro

Dijital Tek Diş Anestezi (STA)

Dijital Tek Diş Anestezi (STA)

Lokal anestezi, vücudun belli bir bölgesinde topikal olarak ya da enjektör yardımı ile uygulanan bi

Ortodontik Tedavi Hızlanıyor

Ortodontik Tedavi Hızlanıyor

              Ortodontik Tedavi Hızlanıyor Dentram olarak, diş h

Sağlıklı Dişeti Nasıl Görünür?

Sağlıklı Dişeti Nasıl Görünür?

Sağlıklı dişeti açık pembe renktedir. Sert kıvamlı, yüzeyi portakal yüzeyi gibi pürtüklü ve dişi sı

Social Media

Subscribe to our campaign

Copyrights © 2017 Dentram Dental Clinics
This site Cosmetic Dentistry and General Dentistry is intended to inform patients about the applications. The information contained in the site content is to inform, certainly no substitute for putting this information to medical purposes examination and diagnosis of the patient's physician.