Sağlıklı Dişeti Nasıl Görünür?

Sağlıklı dişeti açık pembe renktedir. Sert kıvamlı, yüzeyi portakal yüzeyi gibi pürtüklü ve dişi sıkı bir şekilde sarar.

 

Hastalıklı dişeti nasıl görünür?

Kızarık, yumuşak kıvamlı, yüzeyi parlak, şişmiş ve hareketlidir.

 

Dişeti sağlığı neden bozulur?

Dişeti hastalıklarının ana nedeni kötü ağız hijyeni, diş yüzeylerinde biriken bakteri plağı ve bunun sonucu oluşan diştaşlarıdır. Sigara, diyabet, stres ve bireyin bağışıklık yanıtı gibi faktörler periodontal doku kaybında etkili unsurlar arasındadır.

 

Tartar (diştaşı) nasıl oluşur?

Gıda artıkları tükrükteki minerallerle birleşerek, diş ve dişetleri etrafında kireç tabakaları oluştururlar. Diştaşları bütün dişeti hastalıklarının etken faktörüdür.

 

Dişeti hastalığının belirtileri nelerdir?

İlk ve en kolay gözlemlenen belirti dişeti kanamasıdır. Fırçalama sırasında veya kendiliğinden oluşan dişeti kanaması, dişetinde kızarıklık, şişlik ve hassasiyet, dişetlerinde kaşıntı hissi, dişeti çekilmesi, dişlerde sallanma ve dişlerin birbirinden uzaklaşmaya başlaması dişeti hastalığının belirtilerindendir.

 

Dişeti kanamasının nedenleri nelerdir?

Dişetleri kanıyorsa, kanamanın bulunduğu bölgede iltihap var demektir. Kanamaların nedeni, dişeti hastalığı sürecinde oluşan birtakım iltihapsal olaylar sonucunda, dişeti dokusunun beslenmesini sağlayan damarlanmanın ve damar yapısının bozulması sonucu damar içinde kalması gereken kan elementlerinin damar dışına çıkabilmesi sonucu gerçekleşir.

 

Dişeti kanaması nasıl tedavi edilir?

Hastalık, sadece dişetinde ise, alt taraftaki kemiğe ilerlememişse iyi bir bakım ve ağız hijyeni ile sorun çözülür. Eğer dişetinin altındaki dokulara ulaşmışsa, bir diş hekimi vasıtasıyla bu bölgelerin temizlenmesi, hastalıklı olan dokuların sağlıklı hale getirilmesi gerekir.

 

Diştaşı temizliği zararlı mıdır?

Uygun aletler ile doğru biçimde yapıldığında diştaşı temizliği dişler için zararlı bir uygulama değildir. Diştaşı temizliği sırasında sadece dişlerinizin yüzeyinde birikmiş olan diş taşları, plaklar ve renkleşmeler temizlendiği için dişlerinizden herhangi bir kayıp olmaz.

 

Ağız kokusunun nedenleri nelerdir?

Diş aralarında, dil üzerinde ve diğer çevre dokularda kalan yiyecek artıkları, ağız içindeki bakteriler aracılığı ile kötü kokulu bileşiklerin oluşmasına sebep olmaktadır. Ağız bakımı eksikliğine bağlı olarak gelişen diş çürükleri ve dişeti hastalıkları tabloyu ağırlaştırmaktadır.

 

Sigara kullanımı dişeti hastalığını etkiler mi?

Sigara kullanımının dişeti hastalığının şiddetini arttırdığı ve tedaviye karşı doku cevabını azalttığı bilinmektedir. Sigaranın kemik kaybını hızlandırdığı pek çok araştırma ile saptanmıştır.

 

Dişeti hastalığı genel sağlığı etkiler mi?

Dişeti hastalığına neden olan mikroorganizmalar ve ürettikleri zararlı maddeler, kalp hastalıkları, diyabet, solunum yolu ve akciğer hastalıkları ve düşük ağırlıklı doğum veya erken doğum riski gibi bazı sağlık sorunlarına yol açabilmektedir.

 

Genel sağlık durumu veya kullanılan ilaçlar dişeti hastalığını etkiler mi?

Diyabet, bağışıklık sistemi ile ilgili hastalıklar, hormonal değişiklikler gibi sağlık durumları ve kullanılan bazı ilaçlar dişeti hastalığını etkileyebilmektedir.

 

Dişeti hastalığı tedavi edilmediğinde ne olur?

Dişeti hastalıkları tedavi edilmediği sürece ilerler ve hastalığın son aşamasında dişlerde sallanmalar ve diş kayıpları görülebilir.

 

Dişetleri neden çekilir?

Dişetleri genel olarak iki ana nedenle çekilebilir. Bunlardan ilki, sahip olunan dişeti hastalığının tedavi edilmeyip ilerlemesi sonucu oluşan çekilmelerdir. Diğer neden ise, daha çok ağız bakımına çok dikkat eden bireylerde yanlış/aşırı/sert fırçalama sonucu oluşabilir. Böyle hastalarda dişeti çekilmesine çoğunlukla, dişlerde aşınma ve hassasiyet tipinde durumlar eşlik edebilmektedir. Dişeti çekilmelerinin tedavisinde gerekliyse cerrahiye geçilir ve yumuşak doku greftleri uygulanabilir.

 

Periodontal tedavi (Dişeti tedavisi) ağrılı mıdır?

İşlemler sırasında lokal anestezi yapıldığı için herhangi bir ağrı duyulmaz. Bazı işlemler sonucunda geçici olarak sızlamalar olabilir. Bu sızlamaların sebebi ise dişeti çekilmelerine bağlı olarak meydana çıkan kök yüzeylerindeki diş taşlarının kaldırılmasıdır.

 

Diştaşı temizliğini ne sıklıkta yaptırmak gerekir?

Yılda en az 2 kez, her 6 ayda bir düzenli olarak diş hekimine gitmekte yarar vardır. Bu kontroller esnasında gerekli görülürse diştaşı temizliği yapılabilir.

 

Periodontal hastalıklar tedavi sonrasında tekrarlar mı?

Periodontal tedavi sırasında ve sonrasında ağız bakımının iyi olması çok önemlidir. Eğer ağız hijyenine dikkat edilmezse, periodontal hastalık tekrarlar.

 

 

Similar Treatments

Dişleriniz Gerçekten Temiz mi?

Dişleriniz Gerçekten Temiz mi?

ARE YOUR TEETH REALLY CLEAN? Mouth hygiene plays an important role in oral and dental health protec

Who is Orthodontist ?

Who is Orthodontist ?

What is Orthodontics ? The word Orthodontics, which comes from the orthodontic or orthodox Greek ro

Dijital Tek Diş Anestezi (STA)

Dijital Tek Diş Anestezi (STA)

Lokal anestezi, vücudun belli bir bölgesinde topikal olarak ya da enjektör yardımı ile uygulanan bi

Ortodontik Tedavi Hızlanıyor

Ortodontik Tedavi Hızlanıyor

              Ortodontik Tedavi Hızlanıyor Dentram olarak, diş h

Gülüşünüzle Gençleşin!

Gülüşünüzle Gençleşin!

Dişleriniz ve AntiAging Kadınların en çok merak ettiği konulardan biri genç kalabilmek… Antia

Social Media

Subscribe to our campaign

Copyrights © 2017 Dentram Dental Clinics
This site Cosmetic Dentistry and General Dentistry is intended to inform patients about the applications. The information contained in the site content is to inform, certainly no substitute for putting this information to medical purposes examination and diagnosis of the patient's physician.