Kanser Tedavisi Öncesinde Diş Hekimi Kontrolü Şart!

 

Kanser hastalarının kemoterapi ve radyoterapi öncesi mutlaka ağız – diş muayenesinden geçmesi gerekmektedir.

Kanser tedavisi sırasında ağız içinde önemsenmeyen küçük sorunların büyük problemlere yol açmaktadır. Kemoterapi ve radyoterapi ağız içinde birçok değişikliğe yol açmaktadır. Bu değişiklikler hastaların tedavi sırasında hayat kalitelerini düşürmektedir. Özellikle ağız içi muayenede kemoterapi ve radyo terapi sonrasında komplikasyon çıkabilecek bölgelerin teşhisi ve tedavisi sorunların azaltılmasında çok nemli bir yer tutar. Özellikle erken koruyucu yöntemler, etkili ağız bakımı ve ağız içi lezyonlarının erken teşhisi, kanser tedavileri öncesinde önemlidir.

Ağız içindeki her tür hastalığın kanser tedavisi başlamadan en geç 1 ay önce tedavi edilmesi gerekmektedir ve daha sonra oluşacak komplikasyonlar için de düzenli doktor kontrolü yapılmalıdır.

Prostat ve meme kanseri gibi bir çok kanser türünden oluşabilecek ağız içi metastaz ihtimallerinin kontrolü, tedavi sırasında meydana gelebilecek ağız içi rahatsızlıklarının azaltılması, hastaların tedavi öncesinde klinik ve radyografik olarak muayenesi ve oral hijyen konusunda hastaların motivasyonu önemli yer tutar. Bu dönemde hastalara rutin profilaksi yapılmalı ve kemoterapi başlamadan önce restore edilemeyecek dişler çekilmelidir.

Diş çürükleri, kök uçlarındaki patolojiler, çeneler içinde kalmış kökler, gömük dişler  ve kist gibi sorunlar tedavi edilmelidir.

 

KEMOTERAPİ AĞIZ İÇERİSİNDEKİ SORUNLARI ETKİLEYEBİLİR

Hastaların kemoterapi esnasında mukozitler, bakteriyel, viral ya da fungal  enfeksiyonlarla, spontan ağız içi kanamaları, tad alma bozuklukları, ağız kuruluğu gibi sorunlarla karşılaşmaları mümkündür.

Bu etkiler kemoterapi ilaçlarının alınmasından genellikle 1 hafta sonra başlar ve ilaçlar kesildikten en az 2 yada 3 hafta sonra iyileşmeye başlayabilir. İlaçlara bağlı olarak ağız içinde diş eti iltihabı gelişebilir. Buna bağlı olarak diş etlerinde meydana gelen spontan kanamalar, kemik iliğinin baskılanması durumu düzeldikten sonra yaklaşık 3 hafta daha devam edebilir.

 

BAŞ VE BOYUN BÖLGESİNDEKİ RADYOTERAPİ AĞIZ SAĞLIĞINI BOZABİLİR

Özellikle baş ve boyun bölgesine uygulanan radyoterapinin, cilt ve diğer dokularda olduğu gibi ağzı içi dokularda da geri dönüşü olmayan hasarlara sebebiyet verebilir. Aktif  tümör hücrelerini hedefleyen x ışınları ve elektronlar, temas ettikleri normal dokularda da hasara neden olur. Baş ve boyun bölgesinden alınan radyoterapilerin; tedavi sırasında ve tedavi sonrasında olmak üzere 2 şekilde yan etkileri görülür. Baş – boyun bölgesinden ışın tedavisi gören hastaların, ışından sonra 1-1,5 yıl kadar diş çekimi gibi  cerrahi müdahalelerden kaçınması gerekir. Bu hastalarda cerrahi sonrası çene kemiğinden iltihaplanmalar görülebilmekte ve yaşam kalitesi düşmektedir.

Similar Treatments

Dişleriniz Gerçekten Temiz mi?

Dişleriniz Gerçekten Temiz mi?

ARE YOUR TEETH REALLY CLEAN? Mouth hygiene plays an important role in oral and dental health protec

Who is Orthodontist ?

Who is Orthodontist ?

What is Orthodontics ? The word Orthodontics, which comes from the orthodontic or orthodox Greek ro

Dijital Tek Diş Anestezi (STA)

Dijital Tek Diş Anestezi (STA)

Lokal anestezi, vücudun belli bir bölgesinde topikal olarak ya da enjektör yardımı ile uygulanan bi

Ortodontik Tedavi Hızlanıyor

Ortodontik Tedavi Hızlanıyor

              Ortodontik Tedavi Hızlanıyor Dentram olarak, diş h

Sağlıklı Dişeti Nasıl Görünür?

Sağlıklı Dişeti Nasıl Görünür?

Sağlıklı dişeti açık pembe renktedir. Sert kıvamlı, yüzeyi portakal yüzeyi gibi pürtüklü ve dişi sı

Social Media

Subscribe to our campaign

Copyrights © 2017 Dentram Dental Clinics
This site Cosmetic Dentistry and General Dentistry is intended to inform patients about the applications. The information contained in the site content is to inform, certainly no substitute for putting this information to medical purposes examination and diagnosis of the patient's physician.