Sporcular İçin Ağız Koruyucular

Boks, futbol, basketbol, güreş gibi yakın kontak sporlarıyla uğraşan sporcularda, okul çağındaki çocuklarda, yüze çarpma ihtimali olan aletlerle spor yapan kişilerde (voleybol, tenis gibi) ağız ve yüz bölgesinde yaralanmalar sıklıkla görülmektedir.  Ağıza gelen darbelerde diş, dudak, yanak, çene kemiği ve dilde ciddi yaralanmalar oluşmaktadır. Bu nedenle risk taşıyan kişilerde ağız koruyucuların kullanımı büyük önem taşımaktadır.

 

Ağız koruyucular nasıl yapılır?

 

Ağız koruyucuları spor malzemeleri satan yerlerden hazır olarak alabilirsiniz. Fakat bunlar standart olarak hazırlanır ve dişlere tam olarak uymadığı için etkili koruma sağlayamazlar.

En etkili koruyuculuk diş hekimleri tarafından yapılan ve kişiye özel olarak hazırlanan koruyuculardır. Alt ve üst dişlerin ölçüsü alır. Alt-üst dişlere yerleştirilen yumuşak bir malzemeden üretilir. Yumuşak olması ağıza gelen darbenin etkisini azaltır, oluşabilecek travmaları önler. Çarpmanın  şokunu  absorbe ederek, olası beyin sarsıntılarını, diş ve çene kırklarını, dil ve yanak yaralanmalarını büyük oranda önlerler.

Sporla uğraşan herkesin mutlaka kendisine özel olarak hazırlanmış bir ağız koruyucusu olmalıdır.

Subscribe to our campaign

Copyrights © 2017 Dentram Dental Clinics
This site Cosmetic Dentistry and General Dentistry is intended to inform patients about the applications. The information contained in the site content is to inform, certainly no substitute for putting this information to medical purposes examination and diagnosis of the patient's physician.