Ortodontik Tedavi Süresi Kısaldı!

Dentram Yönetim Kurulu Başkanı ve Kurucusu Ortodontist Dr. Aylin Sezen Yalçın  “Ortodonti’de Devrim Yaratacak Gelişme”yi Anlattı…

Ortodontik Tedavi Süresi Kısaldı!

Dişlerin düzelme hızını artırarak, ortodontide devrim yaratacak yeni yöntem geliştirildi. ABD’de FDA onayıyla uygulanmaya başlanan yeni uygulamayla tedavi süreleri yarı yarıya azaltıldı.

Ortodontist Dr. Aylin Sezen Yalçın, çapraşık dişleri, diş tellerini daha az süre kullanarak düzelmelerini sağlayacak yeni bir uygulama geliştirildiğini söyledi.

Accele Dent-Aura adı verilen uygulamanın ABD’de yapılan ortodonti kongresinde tanıtıldığını belirten Dr.Aylin Sezen Yalçın, “İster ortaokula gitsin, ister profesyonel iş hayatında yer alsın istisnasız her hastamızın ortak sorunu tedavi sürelerinin uzun olmasıydı. Şimdi dişlerin düzelme hızının artırılabilmiş olması çok heyecan verici ve ortodontide çığır açan bir gelişme. Bu kongrede açık farkla öne çıkan konu hız ve süreler oldu” dedi.

 

Belli Bir Frekansla Dişlere Titreşim Veriliyor

Dr. Aylin Sezen Yalçın, uygulamanın özelliklerini, “Cihaz belli bir frekansta titreşerek çalışıyor. Tedavi süresince, her gün, belli bir süre hastamız tarafından uygulanıyor. Düzenli kullanıldığında aygıtın % 40 oranında tedavi sürelerini kısalttığı tespit edildi. Bu gerçekten de azımsanacak bir oran değil. 2 yıllık olduğu düşünülen bir tedavinin 1 yıl ya da 1.5 yıl sürmesi oldukça önemli bir fark” sözleriyle anlattı.

Bu gelişmenin özellikle yetişkin ve sosyal yaşamında diş telini sorun yapan hastalar için sevindirici olduğunu belirten Dr. Aylin Sezen Yalçın, “Artık ortodonti tedavi süreçlerini daha kolay ve daha hızlı tamamlayabileceğiz. Hastalarımız da daha kısa sürede düzelme sağlandığı için mutlu olacak. Henüz bu yöntem ABD’de bile çok sınırlı uygulanıyor. Türkiye’de ise hastalarımızda yeni yeni kullanmaya başladık” şeklinde konuştu.

 

Kök Hücre Uygulaması Da Yapılıyor

Yeni yöntemin yanı sıra artık ortodontide de kök hücre uygulamalarının kullanıldığına dikkat çeken Yalçın, şunları aktardı: “Çok yeni bir çalışma da şu anda popüler olan PRP (Plasma Rich Platelet) ile kombine yapılan ortodontik tedavi. Kendi kanımızın kök hücre deposu olduğunu artık biliyoruz. Kan veriyorsunuz, kan, özel aygıtlarla belli sürelerde santrifüj ediliyor. Bu yolla kırmızı kan hücrelerinden ayrıştırılan sıvı, yine çeşitli amaçlarla kendi dokumuza enjekte ediliyor. İmplant operasyonlarında, kemik iyileşmesini hızlandırmak için, kemik kaybı olan hastalarımızda yaklaşık olarak 1 yıldır kullandığımız yöntemi şimdi de ortodontik tedavi hastalarında, diş hareketini hızlandırmak ve kemik hacmini korumak amacıyla kullanıyoruz.”

Subscribe to our campaign

Copyrights © 2020 Dentram Dental Clinics
This site Cosmetic Dentistry and General Dentistry is intended to inform patients about the applications. The information contained in the site content is to inform, certainly no substitute for putting this information to medical purposes examination and diagnosis of the patient's physician.