Ortodonti hakkında hastalarımızın bize sıklıkla yönelttiği sorulara, kurucularımızdan Ortodontist Dr. Aylin Sezen Yalçın’ın yanıtlarını, sizler için derledik.

Ortodonti her yaşta mümkün mü?

Evet, kesinlikle. Ortodontik tedavi hakkında yaygın olan görüş, sadece çocuklara ve gelişme çağındaki gençlere uygulandığıdır. Oysa dişlerin yer değiştirmesi ve düzeltilmesi her yaşta mümkündür. Dolayısıyla ortodonti için herhangi bir yaş sınırı yoktur, yetişkinlere de yapılabilir.
Özellikle lingual ortodonti (diş tellerinin dil tarafından, dişlerin iç yüzeyine yerleştirilmesi) ile yetişkin bireylerin estetik kaygıları da ortadan kaldırılabilmektedir.

Çocuklar kaç yaşından itibaren ortodontist hekime tedavi olabilir?

Çocuklar süt dişlerinin sürmesinin tamamlanmasından sonra diş hekimine, 7 yaşında ise ortodontiste gitmelidir. Özellikle çene yapısındaki bozukluklar, mümkün olduğunca erken yaşta tedavi edilmelidir.

Ortodontik tedavi ne kadar sürer?

Ortodonti diğer diş tedavilerine göre daha uzun süren bir tedavidir. Hastanın durumuna, yaşına ve kullanılan tekniklere göre değişkenlik göstermekle birlikte, 6-36 aylık bir tedavi süresinden bahsetmek mümkündür.

 

istanbul ortodontist

 

 

 

Ortodonti sırasında nelere dikkat edilmelidir?

Dişlerin üzerine yapıştırılan diş tellerinin (braket) tedavi boyunca dişlerin yüzeyinde düzgün şekilde durması, ortodontinin başarısı açısından önemlidir. Bu nedenle, tedavi boyunca aşağıdaki gıdaları tüketmemeniz veya küçük parçalara bölerek yemeniz gerekmektedir.

 

  • Kuruyemiş, akide şekeri gibi sert dokulu gıdalar.
  • Elma, erik, ayva gibi meyveler.
  • Sakız, lokum, şekerleme gibi diş tellerine yapışacak ve temizlenmesi zor gıdalar.
  • Gazoz ve diğer asitli içecekler.
  • Cips vb. atıştırmalıklar.

Tedavi sırasında ağrı ya da hassasiyet olur mu?

Diş telleri takılırken veya kontrollerinizdeki ayarlamalarda ağrı yaşanması nadir görülen bir durumdur.
Diş telleri takıldığında, ilk birkaç gün yanakların ve dudakların iç yüzeyinde belli oranda tahriş ve dişlerde de çiğnerken ağrı olabilir. Bu tür rahatsızlıkların derecesi ne olursa olsun, bir hafta sonra ağzınızda diş teli olduğunu hissetmezsiniz.

Dişler düzeldikten sonra tekrar bozulma olur mu?

Ortodonti tedavisi bittikten, yani dişleriniz düzeldikten sonra diş telleriniz ortodontist tarafından çıkarılır. Bu noktadan sonra, dişlerin mevcut düzgün halini korumak için bir süre boyunca pekiştirme aygıtları kullanmanız gerekir. Eğer bu aygıtları ortodontist tarafından önerilen süre boyunca takmaz veya çok uzun süreyle kontrol yaptırmazsanız dişlerde bozulmalar olabilir.

Ortodonti ile dişlerimi düzelttirmezsem hangi sorunlarla karşılaşırım?

Öncelikle belirtmek gerekir ki, dişlerdeki bozukluklar yaş ilerledikçe daha da artar. Ortodontik tedavi yaptırmamanız halinde, dişlerinizdeki bozukluğun ilerleyen yaşlarda hem estetik hem de fonksiyonel açıdan daha ciddi boyuta ulaşacağını unutmayın.
Diş bozukluklarında önemli sorunlardan biri, ağzın düzgün kapanmaması ve bunun çene üstünde uyguladığı fazladan baskıdır. Bu sorun düzeltilmediği takdirde, uzun vadede ağzınızı açıp kapatırken kısıtlama yaşama ve çene kitlenmesi gibi durumlarla karşılaşma ihtimaliniz artar.
Dişlerdeki düzensizlikten ötürü, diş yüzeyleri ve aralarının temizliği istenen seviyede yapılamaz. Bu da çürük oluşumunu arttırır. Genel ağız-diş sağlığınız için olumsuz bir durum yaratır.

Ortodonti tedavisine ihtiyaç olup olmadığını nasıl anlarım?

Ortodonti ihtiyacı, dişlerde çok belirgin bir çapraşıklık olmadıkça, genellikle hastalarımız tarafından tespit edilememektedir. Kimi zaman ise geç yaşta fark edilen bozukluklar, “bu yaşta tedavi olunmaz” önyargısı nedeniyle ortodontist hekime başvurulmadan geçiştirilmektedir. Bunun sonucunda, dişler sağlıksız bir durumda kalmakta veya hastalar sağlıklı dişlerini kestirerek protez yaptırmak durumunda kalmaktadırlar.
Bu noktada tavsiyemiz, ortodontik tedavi ihtiyacının mümkün olduğunca erken teşhisi için düzenli diş hekimi kontrolüne gidilmesidir. 6 ayda veya yılda bir yaptırılacak kontrol, diş hekiminiz ortodontist olmasa bile, dişlerdeki bozukluğun fark edilmesini ve en kısa sürede uzman bir ortodontiste görünmenizi sağlayacaktır.

Diş tellerini çıkardıktan sonra dişlerde leke/iz kalır mı?

diş teliOrtodontik tedavi süresince ve sonrasında dişlerin temizliği ve bakımına özen gösterilirse, diş telleri nedeniyle herhangi bir leke oluşması söz konusu değildir. Genellikle beyaz leke olarak tespit edilebilen renk değişimleri (white spot lesion), çürük başlangıç alanlarıdır.

Ortodontik tedavide kullanılan diş telleri çürük oluşumuna neden olur mu?

Diş telleri (braketler) girintili çıkıntılı yapıları nedeniyle, yiyecek artıklarının yapışmasına ve birikmesine uygun ortam yaratırlar. Bu nedenle, ortodonti tedavisi boyunca dişlerin temizliğine fazladan özen gösterilmelidir. Ortodontist hekimin önerileri doğrultusunda, dişler doğru biçimde temizlenmezse diş telleri çürük oluşumuna neden olabilir.

Ortodontik tedavi sırasında diş çekilmesi gerekebilir mi?

Her vakada olmamakla birlikte, özellikle dişlerin çene kemiği üstüne düzgün yerleştirilemediği hastalarımızda, diş çekimi yapılması gerekebilir. Çocuklarda yapılan tedavilerde bu durum anne-babaları endişelendirse de, eğer uzman bir ortodontist tedavi için diş çekimini öneriyorsa, bu dişlerin gerektiği gibi düzeltilebilmesi ve kalıcı başarı şansını arttırmak içindir.

 

Ortodonti tedavisi hakkında ayrıntılı bilgi veya randevu almak için, 444 3 347 numaralı çağrı merkezimizi arayabilirsiniz.

Subscribe to our campaign

Copyrights © 2020 Dentram Dental Clinics
This site Cosmetic Dentistry and General Dentistry is intended to inform patients about the applications. The information contained in the site content is to inform, certainly no substitute for putting this information to medical purposes examination and diagnosis of the patient's physician.