İmplant Tedavisi Hakkında Doğru Bilinen Yanlışlar

İmplant uygulaması yaptırmak üzere kliniklerimize gelen hastalarımız, implant tedavisi hakkında çeşitli endişelerini dile getirirler. Bunların çoğu, yanlış ya da eksik bilgiden veya işinin ehli olmayan kişilerce yapılmış, başarısız tedavi örneklerinden kaynaklanmaktadır. Bu nedenle, diş implantı yaptırmak isteyenler için bazı noktaları aydınlatmak istedik. Daha ayrıntılı bilgi için lütfen implant tedavileri sayfamızı ziyaret edin.

 

İmplant tedavisi hakkında bilmeniz gerekenler:

 

1. İmplant acı veren, çok zorlu bir tedavidir.

Yanlış!

 

Alanında uzman ve tecrübeli diş hekimleri tarafından, doğru ve kaliteli implant kullanılarak yapılacak bir tedavi oldukça kolay ve acısız bir işlemdir.

 

Kısaca tarif edersek; implant uygulaması, lokal anestezi altında yapılan, kısa süren basit bir cerrahi uygulamadır. Dişetinde küçük bir kesi yapılır, özel yapılmış frez adı verilen kemikte yuva açma işlemini yapacak aletler kullanılarak kemik içinde yuva açılır. Açılan yuvaların içine de implantlar yerleştirilir. Tedavi sonrası ilk 1-2 gün yanakta hafif bir şişlik oluşabilir. İmplant cerrahisinden sonra hastaların genellikle çok az sıkıntısı olur.

 

Ayrıca, yapılacak tedavinin kapsamı ve kullanılacak yöntemler gerektiriyorsa, Prof. Dr. Serhat Yalçın ve ekibi, operasyonu tam teşekküllü bir hastanede genel anestezi altında da yapmaktadır. Bu sayede, en zorlu implant operasyonlarında bile, hastamızın acı çekmesi engellenmiş olur.

 

İmplant tedaviniz için Prof. Dr. Serhat Yalçın’dan randevu almak için lütfen tıklayın.

 

2. İmplant tedavisi uzun sürer ve hasta bu sürede eksik dişler nedeniyle sıkıntı çeker.

Yanlış!

 

İmplant tedavisi sırasında hastalarımıza, yapılmakta olan tedavinin türüne göre, hızlı geçici veya sabit diş uygulaması yapabiliyoruz. Örneğin, İmmediat implant adını verdiğimiz uygulamada, diş çekimini takiben hemen implant takılabilir.

 

Bununla birlikte, yapılan işlemlerden sonra yumuşak doku iyileşmesi beklenen (3-4 hafta) veya gecikmiş implantlar adını verdiğimiz ve birkaç aylık sürece yayılan uygulamalarda, hastalarımıza geçici sabit dişler takarak günlük hayatlarının etkilenmemesini sağlıyoruz.

 

3. Çene kemiği erimesi olanlara implant yapılamaz.

Yanlış!

 

Çene kemiğinin erimesi diş çekimi ve diş eti hastalıkları ile oluşur. Sağlıklı bir implant uygulaması yapılabilmesi için hastalarımızın en az 7-8 mm kemik yüksekliği ve 5-6 mm kemik kalınlığının olması gerekmektedir.

 

Kemik dokusunun erimesine “rezorpsiyon” denir. Üst çenede sinüs dediğimiz boşluklar, alt çene de ise dudak köşesine his veren sinirler, implant uygulamamıza engel olurlar.

 

Kemik oluşturmak için çok farklı yöntemler vardır. Box tekniği, yönlendirilmiş kemik rejenerasyonu bu tekniklerden bazılarıdır. Eriyen kemik dokusunun olduğu yer membran dediğimiz özel maddelerle çevrelenir ve bir nevi çadır kurulur.

 

Oluşturulan kemik boşluğunun içine kemik tozu uygulanır. Eğer çenelerin ön kısmında yeterli kemik varsa, all on 4 dediğimiz açılı yerleştirilen implantlar sayesinde hastalarımıza bu ileri cerrahi teknikler uygulanmadan da hızlı ve güvenilir şekilde implantlar yerleştirilebilir.

 

İmplant tedaviniz için Prof. Dr. Serhat Yalçın’dan randevu almak için lütfen tıklayın.

Subscribe to our campaign

Copyrights © 2020 Dentram Dental Clinics
This site Cosmetic Dentistry and General Dentistry is intended to inform patients about the applications. The information contained in the site content is to inform, certainly no substitute for putting this information to medical purposes examination and diagnosis of the patient's physician.