Horlama Protezi

Horlama ve Uyku Apnesi Nedir?

 

Ağız ve burun arasındaki hava yolunun daralması sonucunda nefes alıp verirken ortaya çıkan gürültülü sestir. Dilin arkası, yumuşak damak ve küçük dil birbiri üzerine gelip yapıştığında nefes alışveriş sırasında titreşir ve ses çıkmasına sebep olur.

 

Horlamanın bir ileri evresi uyku apnesi yani uyku sırasında solunumun durmasıdır. Şiddetli horlama arasında nefessiz kalınan kısa dönemler olur ve solunum tamamen durur. Bu nefessiz kalma süresi 10 saniyenin üzerinde olursa ve sıkça tekrarlarsa hayatı tehdit edebilir. Uyku apnesi olan kişilerde kan basıncı düşer, kalp daha fazla kan pompalamak için daha fazla çalışır ve yıllar içerisinde kalp hastalığı, yüksek tansiyon gibi rahatsızlıklara sebep olabilir.

 

Horlama ve uyku apnesi, uyku kalitenizi bozar bu nedenle gün içerisinde yorgunluk, halsizlik, dalgınlık, konsantrasyon eksikliği yaşarsınız.

 

Horlamanın sebepleri;

  • Aşırı kilo
  • Çok sık alkol ve sigara kullanımı
  • Aşırı stres
  • Sakinleştirici ve kas gevşetici kullanımı
  • Genetik

 

Horlama Tedavisi Nasıl Yapılır?

 

Horlama tedavisinde cerrahi olan ve cerrahi olmayan tedavi seçenekleri vardır. Bunlar;

  • Kulak Burun Boğaz uzmanlarının uyguladığı uvulopalatoplasti ameliyatı
  • Boğaza basınçlı hava veren maske uygulamaları (CPAP)
  • Diş hekimlerinin uyguladığı horlama protezleri

 

Horlama Protezleri Nedir?

 

Horlama protezi alt ve üst dişler üzerine takılan plaklardan oluşan bir protezdir. Alt çeneyi daha önde ve aşağıda tutarak hava yolunun açılmasına yardımcı olur. Böylece horlamayı engeller, rahat nefes alıp vermenize yardımcı olur. Kullanımı rahat, diğer yöntemlere göre daha konforlu ve basit bir tedavi yöntemidir.

Cerrahi işlem gerektirmez.

Küçük protezler olduğu için rahatlıkla yanınızda taşıyabilirsiniz.

Diğer yöntemlere göre çok daha ekonomik bir tedavi seçeneğidir.

Subscribe to our campaign

Copyrights © 2020 Dentram Dental Clinics
This site Cosmetic Dentistry and General Dentistry is intended to inform patients about the applications. The information contained in the site content is to inform, certainly no substitute for putting this information to medical purposes examination and diagnosis of the patient's physician.