Flor (Florür) Uygulaması Çocuklar İçin Zararlı Mı?

Flor (Florür) Nedir?

Yetişkinlerin kullandığı hemen her diş macununda ve deniz mahsulleri başta olmak üzere, çay gibi çeşitli gıdalarda da bulunan florür, kimi ülkelerde diş çürüklerinin azaltılması mücadelesinde şebeke sularına bile belli miktarda katılan doğal bir mineraldir. Son dönemde ise çocuklar üstünde olumsuz etkileri olup olmadığı tartışılıyor.

Anne-babaların doğru bilgiye erişebilmesi için; kliniklerimizde, diş fırçalama alışkanlığı edinmek için yaşı küçük olan çocuklarımızda sıklıkla yaptığımız flor uygulamasıyla ilgili önemli noktalara değinmek istedik.

Flor Uygulaması Nasıl Yapılır?

Diş kliniklerinde çocuklara uygulanan florlu vernik veya topikal (yüzeysel) flor, WHO ve ADA gibi uluslararası sağlık örgütlerinin onayladığı bir tedavidir. Kolayca uygulanan, çocuklara rahatsızlık vermeyen bir yöntem olduğu ve flor diş minesini organik olarak güçlendirdiği için çürükle mücadelede çok etkilidir. 4-6 ayda bir tekrarlanan topikal (yüzeysel) flor uygulaması çocuklarda diş çürümesini belirgin oranda azaltmaktadır.

Florür Zararlı Mı?

Florür, ancak yüksek miktarda ve sürekli olarak yutulduğunda toksik etki yaratan bir maddedir. Bu tip durumlarda florozis hastalığı ortaya çıkabilir. Küçük çocukları bu tip maruziyetten elbette korumak gerekir. Zaten bu nedenle, çocuklar için üretilen diş macunlarında florür kullanılması kimi ülkelerde yasaktır.

Klinik ortamında, uzman çocuk diş hekimi (pedodontist) tarafından, uygun ekipman kullanılarak yapılan topikal flor uygulamasında ise bu tip riskler söz konusu değildir. Uygulama sırasında flor sadece diş yüzeylerine uygulanır ve hızla kurutularak çocuğun yutması engellenir. Tükürük emici cihazlarla da tükürüğe karışan az miktardaki maddenin dışarı atılması sağlanır. Uygulamayı takip eden 30-60 dakika içinde çocuğun bir şey yiyip içememesi de, takip edilmelidir.

Subscribe to our campaign

Copyrights © 2017 Dentram Dental Clinics
This site Cosmetic Dentistry and General Dentistry is intended to inform patients about the applications. The information contained in the site content is to inform, certainly no substitute for putting this information to medical purposes examination and diagnosis of the patient's physician.