Diyabet ve Diş Eti Hastalıkları

ÇİFT YÖNLÜ ETKİ GENEL SAĞLIĞIMIZI TEHDİT EDİYOR

Diş eti hastalığı (periodontitis),  dişlerin destek yapıları (dişeti, periodontal ligament ve alveol kemiği) yıkımıyla karakterize yaygın bir kronik inflamatuar hastalıktır. Bu son derece yaygındır (şiddetli periodontitis yetişkinlerin% 10-15’ini etkiler) ve yaşam kalitesi üzerinde birden çok negatif etkileri vardır. Epidemiyolojik veriler diyabetin diş eti hastalıkları için önemli bir risk faktörü olduğunu kanıtlamıştır; diş eti hastalıklarına duyarlılık diyabetli kişilerde yaklaşık üç kat artar. Hiperglisemi (yüksek kan şekeri) derecesi ve diş eti hastalığının şiddeti arasında açık bir ilişki vardır. Glisemik kontrolün sağlanamaması,  diş eti hastalıkları için risk arttıran, tedavi edilmemiş diş eti hastalıkları da diyabet için ciddi bir risk oluşturmaktadır.

Böylelikle Diş eti hastalıkları ve Diyabet-Şeker hastalığı arasında iki yönlü bir ilişkinin varlığını destekleyen pek çok yeni kanıt vardır. Diş etlerinizde kanama, kızarıklık, rahatsızlık hissi, künt bir ağrı ve şekil değişikliği tespit ederseniz diş hekiminize başvurunuz.

Ağız ve periodontal sağlık diyabet hastalığının yönetiminin ayrılmaz bir parçasıdır.

Diyabeti olan hastaların Periodontal sağlık açısından diş hekimleri ve uzmanları tarafından muayenesi  bu hastaların diyabetlerinin kontrolü açısından çok önemlidir.

 

Prof.Dr.Serhat YALÇIN

Ağız ve Diş Çene Cerrahisi

Subscribe to our campaign

Copyrights © 2017 Dentram Dental Clinics
This site Cosmetic Dentistry and General Dentistry is intended to inform patients about the applications. The information contained in the site content is to inform, certainly no substitute for putting this information to medical purposes examination and diagnosis of the patient's physician.