20 Yaş Dişleri Başınızı Ağrıtmasın

20 Yaş Dişleri Hangi Sorunlara Yol Açar?

20 yaş dişleri çenelerimizin en arkasında yer alan ve genellikle 20 yaşlarında çıkan dişlerdir. Çoğunlukla kişilerin çenelerindeki darlık veya genişlik nedeniyle kendilerine yer bulamazlar, gömük kalırlar ya da ancak kısmi olarak çıkarlar.

 

20’lik dişler normal olarak çıksalar bile, ağzımızda çok geride yer aldıkları için etkin fırçalama yapılamaz. Yeterince temizlenemeyen bu dişlerde zamanla çürükler ve etrafında diş eti iltihabı oluşur ve komşu dişlere de yayılabilir. Bu saydığımız nedenlerden ötürü, 20’lik dişlerin herhangi bir soruna yol açmadan önce çekilmelerinde fayda vardır.

 

20 yaş dişlerinin çekimi çoğunlukla lokal anestezi altında yapılır. Diş çekildikten sonra, dişin durumuna göre bir miktar şişlik oluşabilir. Nadiren de cildimizde hafif morluklar görülebilir. Pozisyonu kötü olan, gömük veya sıkışık dişleri ise genel anesteziyle çekmek tercih edilir. Genel anestezi aynı zamanda diş hekimi korkusu olan hastalarımız için büyük bir rahatlıktır.

 

Bağdat Caddesi, Levent veya Acarkent şubelerimizden randevu almak için 444 3 347 numaralı çağrı merkezimizi arayabilirsiniz.

 

20 Yaş Dişi Çekilmezse Ne Olur?

 

20 yaş dişleri tam olarak çıkamadığında ve bu bölge yeterince temizlenemediğinde etrafındaki diş etlerinde diş eti iltihabı gelişir. Kısmen çıkan dişlerde 20 yaş dişi ile öndeki ikinci büyük azı dişinde (ki bu diş bizim için çok kıymetlidir) çürük oluşması çok sıktır. 20 yaş dişleri gömük kaldığında ise ciddi enfeksiyonlara neden olur. Ayrıca çene kistlerinin oluşmasına da neden olabilir.

 

Bir hastamızda her iki 20 yaş dişi etrafındaki küçük kistlerin üç sene içinde bütün çeneyi kaplayacak boyuta ulaşması bu durumun tipik bir örneğidir. Ayrıca bu dişler çıkma sırasında öndeki dişlerimizde de çarpıklığa neden olabilirler. Tam olarak çıkamayan ve çok iyi temizlenemeyen 20 yaş dişleri haricindeki yirmi yaş dişleri de genellikle bir noktada bize sorun çıkartırlar. Bu nedenle, 20 yaş dişlerini herhangi bir sağlık sorununa sebep olmadan önce; kendi istediğiniz yer ve zamanda, sıkıntıya düşmeden çektirmenizi öneririz.

 

20 Yaş Dişlerinin Çekiminde Dikkat Edilmesi Gerekenler

 

Dentram Çene Cerrahisi ekibi olarak; yirmilik dişlerinin dördü birden çekilecek olan hastalarımıza hepsini tek seferde çektirmelerini öneriyoruz.

 

Diş çekimi tek seferde bitirildiğinde, hem hastalarımız daha az sıkıntı yaşamakta hem de iyileşme süreci daha kısa süreye yayılmaktadır. Ayrıca tek tek çekildiğinde, kısa süreli de olsa yaşanan şişlik, ağızdaki kan tadı gibi olumsuzlukların tekraren yaşanması ve iş hayatımızın fazladan birkaç gün etkilenmesi de söz konusudur.

 

20 yaş dişlerinin cerrahi çekiminden sonra oluşabilecek en önemli komplikasyonlar bu bölgede oluşabilecek enfeksiyon ve sinir hasarıdır. Kötü koşullarda yapılan, kemik kaldırma esnasında kemiğin yeterince soğutulamadığı durumlarda çekilen diş etrafında enfeksiyon gelişebilir.

 

Alt 20 yaş dişlerinin çekiminde oluşabilen diğer bir önemli komplikasyon ise, alt çene siniri hasarıdır. Dişlerin kökünün etrafından alt çene siniri geçer. Bu sinir dudağımızın kenarına his verir. Bu sinir yaralanmalarında dudakta kalıcı veya geçici uyuşukluk olabilir. Bu durumdan şüphe edilen dişlerde çekim öncesinde çene tomografisi çekilerek, diş sinir ilişkisine bakılır ve ona göre uygulama yapılır. Bu şekilde olan dişlerin çekimi, mutlaka bir çene cerrahı tarafından yapılmalıdır.

 

Bilgi ve randevu için lütfen tıklayın.

 

Bu tür komplikasyonların oluşmasının önlenmesi için tercih edebileceğimiz diğer bir yol da çıkamayacak durumdaki 20 yaş dişlerinin, gelişim sırasında henüz kök gelişimi tamamlanmadan çekilmesidir. Bu şekilde, dişler diş kökü sinire ulaşmadan çekilirse sinir hasarının önüne geçilmiş olur.

 

Bahsettiğimiz bu riskler çok nadir görülür.  20 yaş dişlerinin çekim işlemi bir uzman tarafından yapıldığında, çoğunlukla sorunsuz geçer. Bu nedenle, 20 yaş dişleri sorun haline gelmeden onlardan kurtulmanızı öneriyoruz.

 

Subscribe to our campaign

Copyrights © 2017 Dentram Dental Clinics
This site Cosmetic Dentistry and General Dentistry is intended to inform patients about the applications. The information contained in the site content is to inform, certainly no substitute for putting this information to medical purposes examination and diagnosis of the patient's physician.