14 Kasım Dünya Diyabet Günü Basın Bülteni

Dentram Diş ve Ağız Sağlığı Klinikleri Kurucusu Çene Cerrahı ve İmplantoloji Uzmanı Prof. Dr. Serhat Yalçın, Dünya Diyabet Günü dolayısıyla yaptığı açıklamada, zorlukları olmasına rağmen diyabet hastalarının da implant yaptırabileceklerini söyledi. Yalçın, diyabetli kişilerin diş hekimine gitmeden önce neler yapması gerektiğini anlattı.

Diyabetli Hastalar da İmplant Yaptırabilir

Dentram Diş ve Ağız Sağlığı Klinikleri Kurucusu Çene Cerrahı ve İmplantoloji Uzmanı Prof. Dr. Serhat Yalçın, Dünya Diyabet Günü mesajı yayınladı. Yalçın mesajında, “Diyabet hastalarının en çok sorun yaşadıkları konulardan biri de ağız ve diş sağlığıdır. Bu kişiler şekerlerini kontrol altında tuttukları sürece diş implantı yaptırabilirler. Önceden endokrinolog hekimlerle iletişime geçerek şeker kontrolü sağlamalılar” dedi.

 

Diş implantları yapılacak hastaların genel sağlığının implantın başarısını da etkilediğine dikkat çeken Yalçın, “Kan şekerinin yükselmesine bağlı ağız dokularında hastalıklar görülür. Bu hastalar enfeksiyona meyilli, dirençleri düşüktür. İyileşme gecikir. Enfeksiyon oluşumu kolaylaşır. Diş eti hastalıkları oluşur. Tüm bu olumsuz etkilere rağmen şeker hastalarında da implant uygulanır. Hastaların kan şekeri düzeyi kontrol altında olmalıdır. Hemoglobin A1c düzeyi 7’nin altında olan hastalara implant yapılabilir. İmplant yapıldıktan sonra hastaların düzenli kontrolü çok önemlidir” şeklinde konuştu.

 

Genç hastalar mutlaka implant yaptırmalı

Özellikle diyabeti olan ve periodontal hastalık nedeniyle dişini kaybeden genç hastalarda implant yapılmasının hastaların yüzünü güldürdüğünü aktaran Yalçın, “Kontrol altındaki diyabetiklerde hafif ve orta tiplerinde implant uygulanması rahatlıkla yapılabilir. Hasta operasyon günü ilaçlarını almalı ve iyileşme dönemi boyunca da metabolik kontrolünü sağlamalıdır. Sigara içiyorsa operasyon öncesinde bırakması iyi olur.

 

İmplant yapılacak kemiğin sağlıklı olması, tekniğin doğru uygulanması ve kan şeker seviyesinin 130 mg/dl’nin altında olması ile hastaya implant uygulanabilir. Diyabet kontrol altında değilse kontrol altına alınana kadar implant operasyonu ertelenmelidir” dedi.

 

Rutin kan şekeri ölçülmeli

Yalçın şu bilgileri verdi; “Tedaviye başlamadan önce kan şeker düzeyinin bilinmesi büyük önem taşır. Hasta rutin olarak kan şekerini ölçüyorsa problem yoktur. Ancak ölçmüyorsa son üç aydır diyabetinin ne kadar kontrol altında olduğunu kesin bir şekilde gösteren HbA1c testinin istenmesi yerinde olur. Hasta insülin kullanıyorsa randevudan önce öğününü yemeli ve insülinini gereken saatte yapmış olarak gelmelidir, randevu saati de sabah ile öğlen arasında bir zamana ayarlanır. Hasta cerrahi girişim sırasında şekeri düşerse söylemelidir ve diş hekimi de elinin altında şekerli su bulundurmalı, gerekirse hastaya içirmelidir.

 

Stres ve adrenalin de insülin ihtiyacını artırır. Hasta stresliyse doktoruyla konsültasyon yapılarak insülin dozunun ayarlanması istenebilir. Hastanın kan şeker düzeyinin % 120-180 mg arasında olması durumunda çene cerrahisi girişimin güvenli sınırlar dahilinde yapılabileceğini gösterir.”

Subscribe to our campaign

Copyrights © 2017 Dentram Dental Clinics
This site Cosmetic Dentistry and General Dentistry is intended to inform patients about the applications. The information contained in the site content is to inform, certainly no substitute for putting this information to medical purposes examination and diagnosis of the patient's physician.