Diş Eti Hastalıklarınızı Önemseyin!

 

DİŞ ETİ HASTALIKLARI (PERİODONTAL HASTALIKLAR)

 

Diş eti (peridontal) hastalıkları, ağız içinde en yaygın rastlanan hastalık gruplarından biri olarak kabul edilmektedir. Hem diş çürüklerinin hem de diş eti hastalıklarının ana nedeni dişlerin üzerinde oluşan dental plaktır. Plak hasta tarafından düzenli olarak uzaklaştırıldığı sürece bu hastalıklara engel olunabilir. Ancak plak diş yüzeyinden uzaklaştırılamazsa, enfeksiyon önce diş etini sonra da komple destek dokuları tutarak dişin kaybına yol açabilir. Diş eti hastalıkları, basit bir diş eti iltihabından (gingivitis) çene kemiklerinin eridiği, dişlerin kaybedildiği enfeksiyonlara (periodontitis) kadar geniş bir alanı kapsar. Diş eti hastalığının en önemli belirtilerinden biri, kişi tarafından kolaylıkla fark edilen diş eti kanamasıdır. Diş fırçalarken, sert gıdalar yerken, kimi zaman da kendiliğinden meydana gelir.

 

Diş Eti Hastalığının Belirtileri Nelerdir?

 

  • Diş fırçalama sırasında kanayan diş etleri
  • Kırmızı, şiş ve hassas diş etleri
  • Dişlerden kolaylıkla ayrılabilen diş etleri
  • Dişler ve diş etleri arasındaki iltihabi akıntı
  • Sallanan ve birbirinden uzaklaşan dişler
  • Sürekli kötü ağız kokusu

 

 

Diş Eti Hastalıklarının Tedavisi                                                                                                        

Ancak bazı durumlarda diş eti hastalıkları hiç bir bulgu vermeden de ileri safhaya ulaşabilirler. Bu nedenle düzenli olarak diş hekimine muayene olmak gerekir.  Diş eti hastalıkları çoğunlukla önlenebilen ve kontrol altına alınabilen hastalıklardır. Bu hastalıkların tedavisi ağız hijyeninin sağlanmasına, erken tanıya ve doğru tedavi yaklaşımlarına bağlıdır. Bu nedenle hem hastanın hem de doktorun tedaviye aktif katılımı gereklidir. Periodontal tedavide en önemli aşama; hastanın etkili ve düzenli bir şekilde diş eti, diş ve dişler arasındaki hijyeni sağlayarak ağız sağlığını koruyabilmesidir. Diş eti hastalıklarının erken döneminde özel dental aletler kullanılarak diş yüzeyindeki plak ve diş taşları diş yüzeyinden ve diş eti cebinden uzaklaştırılır. Bu tedavi hastanın durumuna göre 3-4 seans devam edebilir. Bu süreçte varsa eğer taşkın dolgular yenilenmeli, çürük dişler tedavi edilmeli, diş eti kenarı ile uyumlu olmayan protezler düzeltilmelidir.

 

Bu süreçte tedavi edilemeyen durum tespit edilmişse periodontal cerrahi işlemler önerilir. Cerrahi periodontal tedavinin asıl amacı, cep derinlikleri ortadan kaldırmak, kemik-diş eti-diş ilişkisini orjinaline benzetmeye çalışmak, böylece hastanın ve hekimin kolay temizleyeceği ortamı sağlamaktır.

 

Vakanın durumuna göre cerrahi olmayan ve cerrahi olan tedavilerden sonra elde edilen periodontal sağlığın korunması ve hastalığın tekrarının önlenmesi amacıyla hastalar düzenli aralıklarla (3-6 ay) hekim kontrolüne gitmelidirler. Diş ve diş etlerinin korunması için günlük ağız bakımı doğru ve düzenli yapılmalıdır. Yani dişler günde 3 kere 2 dakika doğru olarak fırçalanmalıdır. Dişlerin üzerindeki bakteriyel plak uzaklaştırılmalıdır.

Günlük ağız bakımı işlemleri diş taşı oluşumunu en az düzeye indirebilir, ancak tamamen önleyemeyebilir. Diş fırçası, diş ipliği veya diğer temizlik araçları ile ulaşılamayan bölgelerin temizliği de gereklidir. Bununla ilgili en iyi bilgiyi yine sizi diş hekiminiz verecektir bu yüzden diş hekimine düzenli aralıklarla kontrole gitmek çok önemlidir.

Similar Treatments

Dişleriniz Gerçekten Temiz mi?

Dişleriniz Gerçekten Temiz mi?

ARE YOUR TEETH REALLY CLEAN? Mouth hygiene plays an important role in oral and dental health protec

Who is Orthodontist ?

Who is Orthodontist ?

What is Orthodontics ? The word Orthodontics, which comes from the orthodontic or orthodox Greek ro

Dijital Tek Diş Anestezi (STA)

Dijital Tek Diş Anestezi (STA)

Lokal anestezi, vücudun belli bir bölgesinde topikal olarak ya da enjektör yardımı ile uygulanan bi

Ortodontik Tedavi Hızlanıyor

Ortodontik Tedavi Hızlanıyor

              Ortodontik Tedavi Hızlanıyor Dentram olarak, diş h

Sağlıklı Dişeti Nasıl Görünür?

Sağlıklı Dişeti Nasıl Görünür?

Sağlıklı dişeti açık pembe renktedir. Sert kıvamlı, yüzeyi portakal yüzeyi gibi pürtüklü ve dişi sı

Social Media

Subscribe to our campaign

Copyrights © 2017 Dentram Dental Clinics
This site Cosmetic Dentistry and General Dentistry is intended to inform patients about the applications. The information contained in the site content is to inform, certainly no substitute for putting this information to medical purposes examination and diagnosis of the patient's physician.