Diş Taşı Temizliği

Diş Taşı Temizliği Neden Önemlidir?

Ağız hijyeni tüm beden sağlığımızı etkiler. Yeme içme alışkanlıklarımız ve günlük ağız hijyeni uygulamalarımız çok önemlidir.

 

Amerika’da yapılan bir çalışma, ağız diş sağlığına önem veren, düzenli diş fırçalama alışkanlığı olan bireylerin ileri yaşlarda Alzheimer ve demans (bunama) hastası olma ihtimalinin azaldığını göstermektedir.

 

diş taşı temizliği

Diş taşı nasıl meydana gelir?

Diş yüzeyinde oluşan, besinlerin bıraktığı ve bakteri birikiminin sebep olduğu renksiz oluşuma bakteri plağı denilir. Bakteri plağı eğer diş fırçalanmazsa yemek yedikten 4-6 saat sonra oluşmaya başlar. Eğer uygun diş fırçalama alışkanlığı edinmemişsek bakteri plağı zaman içinde diş taşına dönüşür. Diş taşı sert bir yapıdır. Diş yüzeyinde birikim zamanla daha da artarak diş etlerinin sağlıklı kalmasını engeller. Diş eti kanamalı yani iltihaplı bir hal alır.

 

Diş taşı özellikle alt kesici dişlerin iç yüzeyinde kendini gösterir. Çünkü bu alan temizlenmesi en zor ve en çok gözden kaçan bölgedir.

 

Diş taşı uzun süre diş yüzeyinde kaldığında tüm diş eti sağlığını etkiler, dişlerde çürüme, iltihap ve kemik kaybına kadar ilerleyebilen ciddi problemlere sebep olur.

 

Diş taşı temizliği nasıl yapılır?

Diş taşı bir kere oluşup diş yüzeyine yerleştikten sonra ancak bir diş hekiminin müdahalesi ile uzaklaştırılabilir. Bu işleme diş taşı temizliği ya da detertraj adı verilmektedir. Diş taşı temizliği senede 2 kez rutin diş hekimi kontrolleriniz sırasında tekrarlanabilir.

Diş taşı temizliği dişlere zarar verir mi?

Hayır vermez. Kullanılan aygıtlar diş yüzeyine herhangi bir zarar vermemektedir.

Küretaj nedir?

Ağız hijyeninin yetersiz olması, diş taşının oluşmasının yanında bazı bölgelerde, ya da dişlerin tamamında, kök yüzeylerinde açılma yani dişeti çekilmesi ve kemik erimesi meydana gelmesine sebep olabilir. Bu durumda diş taşı temizliği yeterli olmadığından kök yüzeylerinin de temizlenebilmesi için daha derin bir temizlik olan “küretaj”  tedavisi yapılır.

Diş taşı oluşumu nasıl engellenir?

Günde 2 kez yeterli sürede ve uygun şekilde yapılan diş fırçalamanın yanında diş ipi, ağız duşu ve  ağız gargarası kullanımı çok daha ideal bir temizlik sağlamaya ve böylece diş taşı (tartar) oluşumunu engellemeye yardımcı olacaktır.

Diş taşı temizliği hakkında ayrıntılı bilgi veya randevu almak için, 444 3 347 numaralı çağrı merkezimizi arayabilirsiniz.

Benzer Tedaviler

Diş Eti Çekilmesi

Diş Eti Çekilmesi

Diş Etleri Neden Çekilir? Diş etleri genel olarak iki ana nedenle çekilebilir. Bunlardan ilki, sahi

Ağız Kokusu

Ağız Kokusu

Ağız Kokusunun Nedenleri Nelerdir?   Diş aralarında, dil üzerinde ve diğer çevre dokularda kal

Diş Eti Kanaması

Diş Eti Kanaması

Diş eti kanamasının nedenleri   Diş etleri kanıyorsa, kanamanın bulunduğu bölgede iltihap var

Diş Eti Hastalıkları Tedavileri

Diş Eti Hastalıkları Tedavileri

Diş taşı temizliği ve kök yüzeyi düzleştirmesi Diş yüzeylerindeki sert ve yumuşak eklentilerin uzak

Sosyal Medya

Kampanyalarımızdan haberdar olmak için mail adresinizi gönderiniz

Copyrights © 2017 Dentram Diş Klinikleri
Bu site Estetik Diş Hekimliği ve Genel Diş Hekimliği Uygulamaları hakkında hastaları bilgilendirmek amacıyla hazırlanmıştır. Site içeriğinde bulunan bilgiler, bilgilendirmek içindir, bu bilgilendirme kesinlikle hekimin hastasını tıbbi amaçla muayene etmesi ve tanı koyması yerine geçmez.