Diş Beyazlatma İşlemleri

DİŞ BEYAZLATMA – BLEACHING

Diş Beyazlatma İşlemi Nedir?

Diş beyazlatma (Bleaching) işlemi, kimyasal maddeler kullanarak dişlerin renginin açılması işlemidir. Diş estetiğinin öneminin artması ile diş beyazlatma işlemleri daha ilgi çekici hale gelmiştir ve hastaların en çok arzu ettikleri tedavilerden biri olmuştur. Bleaching, bu sebeple son yıllarda estetik diş hekimliğinin en hızlı büyüyen işlemlerinden birisidir. Ancak, renklenmiş ve sararmış dişlerin tedavisinde doğru teşhis konulması çok önemlidir. 

Dişler beyazlatıldıktan sonra, bir süre daha kolay renk değiştirir. Bu nedenle beyazlatma yapıldıktan sonra belirli bir süre; renkli gıdalar ve içeceklerden, çay, kahve, sigara gibi dişlerde renklenme yapabilecek şeylerden uzak durmak gerekir.

 

 

 

Diş Beyazlatma Yöntemleri Nelerdir?

 1. Lazer Diş Beyazlatma
 2. Ofis Tipi Diş Beyazlatma (Klinik ortamında beyazlatma)
 3. Ev Tipi Diş Beyazlatma
 4. Tek Diş Beyazlatma
 5. Kombine Diş Beyazlatma (Ev+Ofis tipi beyazlatma)

 

 

1.Lazer Diş Beyazlatma 

Lazer diş beyazlatma, son teknoloji kullanılarak yapılan diş beyazlatma işlemidir. Lazer diş beyazlatma yöntemi, ofis tipi diş beyazlatma işleminin lazer ışığı kullanılarak yapılmasıdır. Bu teknik şu anda kalıcı diş beyazlatmada gelinen en son teknolojidir. Günümüzde kullandığımız lazer diş beyazlatma işleminin diş yüzeyine ve minesine herhangi bir zararı yoktur. Hekimler tarafından en çok tercih edilen ve başarı oranı en yüksek olan diş beyazlatma tedavisidir. 

Diş hekimi tarafından uygulanmayan diş beyazlatma yöntemleri dişlerinize zarar verebilir. Lazer diş beyazlatma işlemlerimiz ile ilgili daha fazla bilgi almak için “Lazer Diş Beyazlatma” yazımızı okuyabilirsiniz.

 

 

 

2. Evi Tipi Diş Beyazlatma

“Diş hekimi Kontrolünde Evde Yapılan Beyazlatma İşlemi”

Ev tipi diş beyazlatma işlemi;

 • maliyetinin ucuz olması, 
 • hasta ve hekim açısından daha güvenilir olması gibi avantajlara sahiptir. 

Evde diş beyazlatmak için yapılan bu sistem, klinikte yapılan beyazlatma işlemi ile

aynı kullanım alanına sahiptir. Ev tipi diş beyazlatma işlemi daha yavaş sonuçlanır ve beyazlatma işlemi lazer beyazlatma kadar etkili değildir.

 

 

 

3. Ofis Tipi Diş Beyazlatma

Ofis tipi beyazlatma işleminde kullanılan madde, evde yapılan beyazlatma ajanında kullanılandan fazladır. Bu nedenle kliniklerde yapılan diş beyazlatmada, materyal dişe daha hızlı nüfuz

edebilir. Klinik ortamında yapılan diş beyazlatmada etkili sonuç elde etmek için, işlem 45 dakika kadar uygulanır. Beyazlatma işlemi 2-6 seans arası sürer. Ayrıca duyarlılık meydana gelmemesi için seanslara birer hafta ara verilir. Günümüzde hızlı ve güvenilir ışık kaynaklarının

kullanılmaya başlaması ile klinikte kullanılan beyazlatma tedavileri daha tercih edilir hale gelmiştir.

 

 

 

4. Tek Diş Beyazlatma (içten beyazlatma)

Kanal tedavisi sonrası dişler renk değiştirirse, tek diş beyazlatma işlemi uygulanır. Dişteki dolgu sökülür ve açılan boşluğa beyazlatıcı jel uygulanır. İstenilen renge gelinceye kadar 3 gün aralıklarla seanslar tekrarlanır.

 

 

5. Kombine Tipi Beyazlatma 

Hem ofis hem de ev tipinin beraber uygulandığı diş beyazlatma yöntemleridir. Ofis veya klinikte uygulandıktan sonra 2-3 gün ev tipi diş beyazlatma ile işlem desteklenir.

 

Tek Seansta İstenilen Beyazlığa Ulaşılabilir Mi?

 

 

 

Ofis tipi beyazlatma veya lazer diş beyazlatma işleminde, yeterli beyazlığın sağlanabilmesi için, 2 veya daha fazla seansa ihtiyaç duyulur. Ancak bazen, renklenmenin sebebine bağlı olarak tek seansta tatmin edici sonuç elde edilebilir. 

 

 

 

Diş Beyazlatmanın Yan Etkileri Var Mıdır?

Diş beyazlatma işleminin yan etkileri genellikle hastanın mevcut ağız ve diş sağlığı durumu ile ilgilidir. Porselen ve kompozit gibi diş rengindeki restorasyonları içeren mevcut kaplamalar beyazlatma ile renk değişikliği göstermezler. Beyazlatma doğal dişleri etkiler ve bu işlemden mevcut restorasyonlar etkilenmediğinden, yeni yapılacak renk uyumu sağlanması işlemi hastaya çok büyük maliyet getirebilir.

Diğer bir dezavantaj ise diş beyazlatma yöntemleri dişlerde az da olsa hassasiyete sebep olabilir. Bu diş hassasiyeti; havaya, çok sıcak-soğuk yiyecek ve içecekler vb etkenlere karşı olabilir. Bu durum çok normaldir ve oluşması beklenen bir yan etkidir. Bleaching işleminden sonra oluşan diş hassasiyetinin genellikle 24 veya 48 saat içerisinde geçmesi beklenir. Beklenmeyen bir durumla karşılaşıldığında mutlaka hekime başvurulmalıdır.

 

Evde Diş Beyazlatma Yapılabilir Mi?

Hekimler tarafından uygulanan ve fiyatları herkesin bütçesine uymayan bleaching tedavilerine alternatif olarak eczane veya marketlerde birçok beyazlatma ürünü piyasaya sürülmüştür. Diş macunları, diş beyazlatma tozu veya sakızların içerisine konulan beyazlatıcı maddeler ile kullanıcılardan olumlu sonuçlar alındığı gözlemlenmiştir. Evde diş beyazlatma işlemlerine diğer bir alternatif ise beyazlatma jelinin uygulanması için diş beyazlatma bantlarından (strip) faydalanılmasıdır. Ayrıca diş beyazlatma bantlarının;

 • plak uygulaması gerektirmemeleri, 
 • uygun dozun kendiliğinden ayarlanması, 
 • tek kullanımlık olmaları gibi bazı avantajları da vardır. 

 

Ancak evde diş beyazlatma yöntemlerinde kullanılan diş beyazlatma tozu ve diş beyazlatma bantları, uzun süreli kullanımda dişlerinize zarar verebilir. Diş beyazlama işlemi yaparken amaç sadece dişin rengini açmak olmamalıdır. Dişin canlılığında ve kullanım ömründe olumsuz etki yapmamalıdır. Diş beyazlatma tozu, dişin mine yapısına etki eder ve ani beyazlık sağlasa da uzun süreli kullanımda dişte renklenmeler meydana gelir. Bu koyu renklenmelerin kalıcı olmaması için hekimler tarafından, kliniklerde yapılacak lazer beyazlatma işlemlerini daha çok tercih etmeniz önerilmektedir. 

 

Diş Beyazlatma Herkes İçin Uygun Mudur?

 • Çocuklarda, (18 yaş altında)
 • Diş eti hastalığı Diş eti çekilmesi Dişlerinde çürük, kırık gibi harabiyet,
 • Diş aşınmalarına bağlı olarak dişlerinde hassasiyet olan kişilerde uygulanması sakıncalıdır.

Dişlerinde kalıtsal ya da gelişimsel iç renklenme olan kişilerde beyazlatma ile etkili değişim sağlanamaz. Bu kişilerde seramikler veneerler ile gerekli değişiklikler yapılabilir.

 

 

Diş Beyazlatma İşlemi Kalıcı Mıdır?

Diş beyazlatma işleminin kalıcılığı tamamen hastanın dişlerine güzel bakmasıyla olumlu sonuçlanabilir. Eğer hasta dişlerine dikkat etmezse, dişler zaman içerisinde tekrar eski rengine dönebilir. Bu nedenle belirli aralıklarla beyazlatma işleminin yeniden yapılması gerekebilir. 

 

 

Diş Beyazlatma Fiyatları Nedir? Pahalı Bir İşlem Midir?

Diş beyazlatma işlemleri özellikle yetişkinlerde estetik gülüş sağlayan bir tedavidir. Diğer estetik amaçla yapılan diş hekimliği uygulamalarına göre, diş beyazlatma fiyatları daha uygundur. Kısa sürede uygulanması, gülüş estetiği sağlaması ve başarılı olması bu uygulamanın en çok tercih edilme sebeplerinin başında gelmektedir.

Ancak diş beyazlatma fiyatları için kesin bir fiyat aralığı yoktur. Fiyatın belirlenebilmesi için hastanın ağız ve diş muayenesinin yapılması gerekir. Özellikle tedavinin uygulandığı kliniğe, belirlenecek seansa, doktor tecrübesine ve hastanın ihtiyacına göre değişiklik göstermektedir. Ağız ve diş sağlığı tedavinizin doğru yapılabilmesi için uzman ve tecrübeli hekimlere başvurmanız son derece önemlidir.

 

Gülüş tasarımı ve diş beyazlatma fiyatları için Dentram Diş Kliniklerine müracaat edebilirsiniz. Diş beyazlatma işlemleri ve gülüş tasarımı ile ilgili muayene olmak ve bilgi almak için;

 • Bağdat Caddesi Kliniğimiz için 0 216 363 36 36 – 0533 5720874
 • Levent Kliniğimiz için 0 212 280 88 00 – 0532 7645400

numaralı telefonlardan bize ulaşabilirsiniz.

 

Benzer Tedaviler

Dişleriniz Gerçekten Temiz mi?

Dişleriniz Gerçekten Temiz mi?

Dişleriniz Gerçekten Temizmi? Ağız ve diş sağlığının korunmasında ağız içi hijyenin sağlanması önem

Ev Tipi Beyazlatma

Ev Tipi Beyazlatma

Ev Tipi Diş Beyazlatma Ev tipi beyazlatmada % 10 – 16 – 20 – 22 – 25 lik karbamid peroksit kullanıl

Laser Bleaching – Lazer Beyazlatma

Laser Bleaching – Lazer Beyazlatma

LAZER DİŞ BEYAZLATMA İŞLEMİ Lazer diş beyazlatma işlemi klinik ortamında yaklaşık 45-60 dakika süre

Kampanyalarımızdan haberdar olmak için mail adresinizi gönderiniz

Copyrights © 2020 Dentram Diş Klinikleri
Bu site Estetik Diş Hekimliği ve Genel Diş Hekimliği Uygulamaları hakkında hastaları bilgilendirmek amacıyla hazırlanmıştır. Site içeriğinde bulunan bilgiler, bilgilendirmek içindir, bu bilgilendirme kesinlikle hekimin hastasını tıbbi amaçla muayene etmesi ve tanı koyması yerine geçmez.