Çene Kemik Boyunun Uzatılması

DİSTRAKSİYON (ÇENE KEMİK BOYUNUN UZATILMASI) NEDİR ?

 

-Distraksiyon yöntemi, çene kemiğine uygulanan çekme kuvvetleriyle kemik segmentlerinin birbirinden uzaklaşıp aralarında yeni kemik oluşumunu sağlayan bir süreçtir. Bu çekme kuvvetleri sayesinde kuvvete paralel yönde yeni kemik oluşumu meydana gelir.

 

DİSTRAKSİYON (ÇENE KEMİK BOYUNUN UZATILMASI) NEDEN ÖNEMLİDİR?

 

-Distraksiyon yönteminin en önemli özelliği bu çekme kuvvetleri neticesinde yumuşak dokuda da gerilim meydana gelir ve yumuşak doku da oluşan yeni kemik uzunluğuna adapte olur.Buna “distraksiyon histiogenezisi” denilmektedir.

 

DİSTRAKSİYON (ÇENE KEMİK BOYUNUN UZATILMASI) AMELİYATI NASIL YAPILIR?

 

-İlgili kemik üzerindeki dişeti kaldırılarak açığa çıkartılır. Uzatılması istenilen kemik dokusunun bütünlüğü, bölge kemiği iki parçaya ayıracak şekilde bozulur. Daha sonra distraksiyon aygıtı yerleştirilir. Doku kapatılır ve çekme kuvveti uygulanması için bir süre beklenir bu süreye latent dönem denir. Bu süre boyunca aygıta herhangi bir kuvvet uygulanmaz. Çene kemikleri için bu “latent dönem “yaklaşık 7 gündür.

 

DİSTRAKSİYON (ÇENE KEMİK BOYUNUN UZATILMASI) AMELİYAT SONRASI TEDAVİ?

 

-Bu 7 günlük bekleme süresinden sonra “distraksiyon dönemi” denilen ve çekme kuvvetlerinin uygulanıp kemiklerin uzatılmasını sağlayan dönem başlar.Bu şekilde iki kemik arasındaki boşlukta kemik oluşu indüklenerek kemik uzatılması biyolojik olarak sağlanmış olur. Çene yüz bölgesinde distraksiyon hızı genellikle günde 2 kez 0.5 mm olacak şekildedir ve distraksiyon dönemi genelde 5 gündür.

-Distraksiyon işlemi bittikten sonra oluşan kemik dokunun stabil kalabilmesi için distraksiyon süresi kadar beklenir. Daha sonra aygıt çıkartılır. 3 ay beklendikten sonra bölgeye implant yerleştirilebilir. İmplant yerleşimini takiben 3 ay sonra da implant üzeri protez ile rehabilite edilebilir.

 

DİSTRAKSİYON (ÇENE KEMİK BOYUNUN UZATILMASI) AMELİYAT FİYATLARI ?

 

Distarksiyon (Çene kemik boyunun uzatılması) ameliyat fiyatları olgunun zorluğu ve kullanılacak distraksiyon aygıtının türüne göre değişmektedir.

Benzer Tedaviler

20 Yaş Dişleri ve Gömük Dişler

20 Yaş Dişleri ve Gömük Dişler

20 Yaş Dişleri ve Gömük Dişler   20 yaş dişleri 3. büyük azı diş olarak da adlandırılırlar. Ak

Çene Eklemi Hastalıkları

Çene Eklemi Hastalıkları

ÇENE EKLEMİ HASTALIKLARI (TEMPOROMANDİBULAR EKLEM) NEDİR? -Alt çenenin kafa kaidesiyle oluşturduğu

Çene Kistleri

Çene Kistleri

Çene Kistleri Nedir? Çene kemikleri içinde içi sıvı dolu etrafı epitel denen ince bir zarla çevrili

Çene Kırıkları

Çene Kırıkları

Çene Kırıkları Nasıl Oluşur ve Çene Kırığı Tedavisi Nasıl Yapılmalıdır ? Çeneye gelen darbe ile olu

Maksiller Sinüs Lifting

Maksiller Sinüs Lifting

Maksiller Sinüs Nedir? Maksiller sinüs üst çene kemiği içinde burnun boşluğunun iki yanında içi hav

Kampanyalarımızdan haberdar olmak için mail adresinizi gönderiniz

Copyrights © 2017 Dentram Diş Klinikleri
Bu site Estetik Diş Hekimliği ve Genel Diş Hekimliği Uygulamaları hakkında hastaları bilgilendirmek amacıyla hazırlanmıştır. Site içeriğinde bulunan bilgiler, bilgilendirmek içindir, bu bilgilendirme kesinlikle hekimin hastasını tıbbi amaçla muayene etmesi ve tanı koyması yerine geçmez.