All On 4 İmplant Tekniği

ALL ON FOUR İMPLANT TEKNİĞİ

All on Four Tekniği Nedir?

Konuşma, tat alma, çiğneme, diş kemik erimesi, çene kemiği kaybı, ağrı ve görünüş sebebiyle diş eksiklikleri için geliştirilen diş sağlığı yöntemlerden biri implant tedavisidir. Fakat dişsiz  ya da yakında dişsiz kalma ihtimali olan hastalarda implant tedavisi, çok uzun süreli ve yüksek maliyetli olmaktadır. All on 4 tedavisi, hiç dişi olmayan hastalarda ileri cerrahi yapılması gereken durumları ortadan kaldırmak için uygulanan hızlı, etkili ve başarılı sonuçları olan tedavi yöntemidir.  

All on four tekniği, 2003 yılında Malo ve arkadaşları tarafından geliştirilen, aşırı kemik kaybı nedeniyle protez kullanamayan hastalara uygulanan, toplam 4-6 implant ile protezin sabitlenmesine dayalı bir tedavi konseptidir. Dişsiz hastalar için son derece başarılı klinik sonuçları olan bu tedavide, hasta aynı gün içinde geçici sabit protezlerini kullanmaya başlar.

 

All On 4 İmplant Nasıl Yapılır?

All on 4 veya all on four (dörtlü implant sistemi), implant tekniğiyle tedavisi uygulanacak hastanın klinik muayenesi ve radyolojik tetkikleri yapılır. Çekilmesi gereken dişler varsa lokal anestezi ile çekilir ve aynı anda implantlar yerleştirilir. Tedavi öncesinde alınan ölçüye göre hazırlanan geçici sabit protezler, aynı gün hasta tarafından kullanılmaya başlanır.

 

 

All On 4 İmplant Tekniği Kimlere Yapılır ?

All on four tekniği tüm dişlerini kaybeden, tüm dişleri çekilmesi gereken ve çenelerin arka bölgelerinde çene kemiği olmayan hastalara önerilmektedir. All on 4 implant tedavisi diş implantı ameliyatına engel olacak hastalığı bulunmayan ve yeterli kemik hacmine sahip tüm dişsiz (hiç dişi olmayan) hastalara uygulanabilir.  Hastaların aynı gün sabit dişlere kavuşması çok önemlidir.

 

All On 4 İmplantın Avantajları Nelerdir?

All On Four implant tedavisinin avantajlarını şu şekilde sıralayabiliriz:

 • Başarı oranı yüksek bir tedavi şeklidir.
 • Dişte kemik kaybını önlemeye yardımcı olur.
 • Tedavi ve iyileşme süreci kısa ve acısızdır.
 • Sinüs yükseltme ameliyatlarında olduğu gibi ileri cerrahi işlem uygulanmadığından operasyon daha kolaydır.
 • Aynı gün içinde implant ve sabit protez işlemi yapıldığı için hasta fazla sıkıntı yaşamaz.
 • Konuşma ve çiğneme fonksiyonlarında düzelme sağlanır.
 • Hareketli protez kullanımında zorlanan  ve bulantı refleksi olan hastalar  için uygundur. 
 • Kişiye özel planlanabilen, estetik bir görünüm, gülme hattı ve gülüş estetiği sağlar. Estetik katkısı ile hastanın kendine özgüveni artar.
 • Kullanılan dental implant sayısı azaldığından ve ilave cerrahi işlem gerektirmediğinden klasik diş implantına göre maliyeti daha düşüktür. Dizaynı ve kullanımı tam diş protezlerine (damaklık) göre farklıdır. Hastanın damak kısmını kaplamadığından sürece alışması ve kullanımı daha kolaydır.
 • Seans sayısı az olduğundan, şehir dışında ikamet eden ve yaptırmak isteyen hastalar için de uygundur.

 

All On Four İmplant Ameliyatı Acılı Mıdır?

All On Four tekniği lokal anestezi altında rahatlıkla yapılabilen bir tedavidir. Ancak anksiyete ve dişçi korkusu ileri düzeyde olan hastalarda sedasyon ya da genel anestezi altında da yapılabilmektedir.

 

 All On 4 İmplant Tekniği Sonrası Neler Yapılmalı?

All on 4 diş implant tekniği uygulanan hastalar, çene cerrahının verdiği ilaçları düzenli kullanmalı, geçici sabit protez döneminde hiçbir şekilde sert besinler tüketmemeli, doktorun önerdiği diyete ve hijyen kurallarına uymalıdır. Kemiğin kaynaşma sürecini tamamladığı üç ay sonrasında, yapılan kalıcı protezlerle, normal beslenme düzenine geçilebilir. Geçici sabit protezlerde bir kırık oluşursa hemen hekime gidilmeli, olası implant kaybının önüne geçilmelidir.

 

 

All On Four İmplant’ın Geleneksel Tedavi Yöntemi ile Farkı Nedir?

All on four implant çene kemiği yetersiz olan hastalarda uygulanan implant tekniğidir. Alt çene ve üst çene azılar bölgesinde,  diş çekimi yapılan hastalarda kemik erimesi daha sık karşımıza çıkmaktadır. Üst çenede sinüs boşluğu, alt çenede de dudağa his veren sinirden dolayı buralara implant yapımı bir takım riskler taşımaktadır. Kemik miktarı az ise kemik rejenerasyonu yapıp implant uygulanır. Bu da yaklaşık 9-12 aylık bir tedavi süresi ve hastaya bir maliyet demektir. Ancak hastaların ön bölgelerde kemikleri varsa eğer açılı implantlar kullanılarak üst ve alt çeneye 4er tane implant konularak hastalara aynı günde geçici sabit  protez yapımı mümkün olmaktadır. 

Hastada eğer yeterli kemik miktarı varsa geleneksel yöntemler kullanılabilir. 

Sonuç olarak geleneksel implantlardan farkı çene kemiği sınırlı veya kısmi yetersizliği olan hastalarda sabit diş yapımı için oluşturulmuş tedavi protokolüdür.  

 

İleri İmplant Tedavisi Nasıl Yapılır?

İmplant yerleşiminin yapılabilmesi için kemik hacminin yeterli düzeyde olması gerekir. Hastada yeterli kemik ve dişeti dokusu bulunmadığı durumlarda, implant yapılacak bölgeye kemik ve doku oluşturma işlemi yapılması gerekir. Bunun için kemiğin azlık durumuna göre, kemik tozu ya da hastanın kendi kemiğinden alınan kemikle yeterli oluşum sağlanır. Alanında deneyimli çene cerrahları tarafından yapılması gereken bu işlem sonrası kemiğin olgunlaşması için 4-6 ay arasında bir süre beklenir ve ardından hastaya diş implantı yapılır.

 

All On Four Diş İmplant Fiyatları Nelerdir?

All on four implant fiyatları için kesin bir fiyat aralığı yoktur. Fiyatın belirlenebilmesi için hastanın ağız ve diş muayenesinin yapılması gerekir. All on four diş implant fiyatları için özellikle tedavinin uygulandığı kliniğe, doktor tecrübesine ve hastanın ihtiyacına göre değişiklik göstermektedir. Ağız ve diş sağlığı tedavinizin doğru yapılabilmesi için uzman ve tecrübeli merkezlere başvurmanız son derece önemlidir.

 

All on four  diş fiyatları için Dentram Diş Klinikleri Çene Cerrahi bölümüne müracaat edebilirsiniz. İmplant ve All on 4 tekniği  ile ilgili muayene olmak ve bilgi almak için;

 • Bağdat Caddesi Kliniğimiz için 0 216 363 36 36 – 0533 5720874
 • Levent Kliniğimiz için 0 212 280 88 00 – 0532 7645400

numaralı telefonlardan bize ulaşabilirsiniz.

 

Benzer Tedaviler

ZİRKONYUM – SERAMİK PORSELEN DİŞ İMPLANTLARI

ZİRKONYUM – SERAMİK PORSELEN DİŞ İMPLANTLARI

ZİRKONYUM – SERAMİK PORSELEN DİŞ İMPLANTLARI Son yıllarda kullanımı gittikçe artan seramik zirkon i

Sinüs Yükseltme Sinüs Ogmentasyonu Nedir Nasıl Yapılır?

Sinüs Yükseltme Sinüs Ogmentasyonu Nedir Nasıl Yapılır?

SİNÜS YÜKSELTME (LIFTING) UYGULAMALARI Sinüs Nedir? Burun çevresindeki kemiklerin içerisinde yer al

İmplant Tedavisi

İmplant Tedavisi

İMPLANT TEDAVİSİ Diş İmplantı Nedir? Diş implantı, “eksik dişin yerine ya da ağızda kayba uğrayan k

Zygoma İmplant

Zygoma İmplant

ZYGOMA İMPLANT – ELMACIK KEMİĞİ İMPLANTI Elmacık Kemiği (Zygoma – Zigoma ) İmplantı Nedir? Zy

İmmediat İmplant

İmmediat İmplant

İMMEDİAT İMPLANT TEDAVİSİ    İmplant Nedir? Diş implantı, “eksik dişin yerine ya da ağızda kay

Kampanyalarımızdan haberdar olmak için mail adresinizi gönderiniz

Copyrights © 2020 Dentram Diş Klinikleri
Bu site Estetik Diş Hekimliği ve Genel Diş Hekimliği Uygulamaları hakkında hastaları bilgilendirmek amacıyla hazırlanmıştır. Site içeriğinde bulunan bilgiler, bilgilendirmek içindir, bu bilgilendirme kesinlikle hekimin hastasını tıbbi amaçla muayene etmesi ve tanı koyması yerine geçmez.